Kiedy w domu pojawia się dziecko, niezbędne stają się zakupy artykułów typowo dziecięcych.
Rynek oferuje zróżnicowaną pod względem jakościowym i cenowym gamę produktów. W gąszczu towarów znajdują się jednak przysłowiowe buble, które potrafią zagrażać bezpieczeństwu najmłodszych użytkowników. Dlatego też Inspekcja Handlowa przyjrzała się temu, co możemy znaleźć na rynku. Okazało się, że nie jest tak źle. Przeprowadzono kontrolę bezpieczeństwa w 126 sklepach i hurtowniach. Przebadano wózki dziecięce, chodziki, łóżeczka, kołyski, leżaczki, kojce, krzesełka do karmienia dzieci, nosidełka, wyroby do mocowania smoczka, szelki dla dzieci, smoczki do uspokajania niemowląt oraz artykuły pielęgnacyjne dla dzieci. Najwięcej nieprawidłowości (aż 27,9%) dotyczyło braku ostrzeżeń typu „Pozostawianie dziecka bez opieki może grozić niebezpieczeństwem”, „Siedzisko nie jest przeznaczone dla dzieci poniżej 6. miesiąca życia”, niepełnych informacji i ostrzeżeń zamieszczonych w instrukcji użytkowania oraz braku informacji o minimalnej masie i wieku dziecka, dla którego przeznaczony jest wyrób.
Dobrą wiadomością dla rodziców i dzieci są wyniki kontroli artykułów do pielęgnacji - bezpieczne okazały się wszystkie skontrolowane: smoczki uspokajające, smoczki do karmienia, butelki dla niemowląt, łańcuszki do mocowania smoczków, sztućce dla dzieci, kubki niekapki itp.
Największym grzechem placówek detalicznych był brak wywieszek lub oznaczeń produktu ceną detaliczną. Jednak handlowcy dobrowolnie podejmowali działania i usuwali nieprawidłowości wskazane przez Inspekcję Handlową. W przypadku 14 produktów, zakwestionowanych pod względem bezpieczeństwa, sprawę przekazano do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. W tym zakresie zostanie przeprowadzone postępowanie, które w przypadku potwierdzenia zarzutów sprawi, że dany produkt trafi do rejestru produktów niebezpiecznych i zostanie wycofany z rynku hurtowego i detalicznego. Przy zakupach artykułów dla dzieci konsumenci powinni pamiętać, że do każdego z nich powinna być dołączona instrukcja obsługi w języku polskim, a także informacje o zasadach prawidłowego użytkowania. Przy towarze zawsze muszą znajdować się dodatkowe ostrzeżenia. Nie mniej ważne jest również oznaczenie grupy wiekowej, dla jakiej przeznaczony jest dany produkt.
Wyniki kontroli Inspekcji Handlowej mogą być wskazówką dla kupujących, warto więc wiedzieć, że najwięcej nieprawidłowości wykryto wśród partii wyrobów pochodzących z importu, zarówno w zakresie oznakowania, jakości (w tym badań laboratoryjnych deklarowanego składu surowcowego) oraz bezpieczeństwa.
Agata Gołaszewska-Horak