Tę podwyżkę wymusiły przepisy unijne. Od początku września za każdą torbę foliową musimy płacić od 20 groszy do nawet złotówki. Mimo to nadal chętnie po nie sięgamy, rzadko zabierając na zakupy torbę wielokrotnego użytku.

Trudne rozstanie z foliówkami
Kierownik sklepu „Gama” Bogusława Kordek zauważa, że wprowadzenie opłat za plastikowe reklamówki nie zmieniło przyzwyczajeń klientów, którzy nadal chętnie z nich korzystają

Ekolodzy biją na alarm, bo przez naszą sympatię do jednorazówek cierpi planeta. Folia rozkłada się bowiem prawie 400 lat! Przeciętny Polak zużywa rocznie 300 opakowań folii jednorazowych. Mnożąc to przez ich cenę, wydajemy niepotrzebnie ok. 80 zł w skali roku. Czy wprowadzone ostatnio przepisy to zmienią? Od 1 września za takie opakowanie zapłacimy w sklepie co najmniej 20 groszy. Wolne od opłat pozostaną tylko tzw. zrywki na owoce, warzywa, mięso i pieczywo.

Wiele sklepów pobiera za foliówki opłaty już od dawna. Stawki są zróżnicowane, ale okazuje się, że ich wprowadzenie nie zmieniło przyzwyczajeń kupujących.

 

 

Aby zapoznać się z pełną treścią artykułu zachęcamy
do wykupienia e-prenumeraty.