Pod takim hasłem, po raz pierwszy w historii, odbyła się w Warszawie manifestacja polskich działkowców. Uczestniczyła w niej 15-tysięczna reprezentacja poszczególnych ogrodów działkowych z całego kraju,

w tym również ze Szczytna.

Pod takim hasłem, po raz pierwszy w historii, odbyła się w Warszawie manifestacja polskich działkowców. Uczestniczyła w niej 15-tysięczna reprezentacja poszczególnych ogrodów działkowych z całego kraju, w tym również ze Szczytna.

Tylko razem obronimy ogrody

Manifestujący protestowali przeciwko zmianom, jakie posłowie Platformy Obywatelskiej wprowadzili do projektu obywatelskiego. Poważnie naruszają one jego integralność oraz w drastyczny sposób niszczą pierwotny kształt projektu. Dlatego Komitet Inicjatywy Ustawodawczej Projektu Ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych przygotował poprawki do projektu ustawy, które miałyby przywrócić zapisy projektu obywatelskiego, popartego przez blisko milion obywateli. Premier Donald Tusk na spotkaniu z działkowcami stwierdził, że projekt ustawy obywatelskiej jest dobry i obiecał, że po drobnych poprawkach powinien być wiodącym przy uchwalaniu nowej ustawy o ROD. Mimo to postulaty działkowców zostały zlekceważone przez posłów PO i Solidarnej Polski.

W związku z tym, wsłuchując się w głos działkowców, KR PZD postanowiła zorganizować manifestację, aby zademonstrować swoje niezadowolenie i niepokój o losy obywatelskiego projektu ustawy o ROD. Uczestnicy protestowali między innymi przeciwko: lekceważeniu głosu społecznego, niszczeniu inicjatywy wspartej podpisami miliona obywateli, manipulacji podczas prac nad projektem obywatelskim, rozbijaniu ogólnopolskiego związku działkowców, pseudouwłaszczeniu umożliwiającemu likwidację ROD na cele komercyjne.

 

 

Aby zapoznać się z pełną treścią artykułu zachęcamy
do wykupienia e-prenumeraty.