Mija mniej więcej półmetek prac nad kosztowną (prawie 20 mln zł) modernizacją szczycieńskiego dworca kolejowego wraz z przyległościami.

Tymczasowe SzczytnoPrace – według umowy – powinny dobiec końca w lipcu bieżącego roku. Jak widać na fot. 1, podróżni nie mają obecnie możliwości korzystania z dotychczasowej poczekalni, będącej w istocie niegdysiejszym holem kasowym. W tej części obiektu mieściły się również przechowalnia bagażu i informacja. Od lat w pomieszczeniu można było – w razie niepogody – schować się i poczekać na pociąg. Po likwidacji kas pasażerowie przychodzą najczęściej wprost na peron na krótko przed odjazdem pociągu - odstawać swego w kolejce po bilety już nie trzeba. Stosunkowo niedawno pomiędzy budynkiem dworcowym a również odnawianą kolejową wieżą wodną pojawiły się tablice wsakzujące na to, że do Szczytna najwyraźniej wraca stare (fot. 2).

Strzałka kieruje m.in. w stronę kas, informacji i toalet. Na temat kas i informacji przed chwilą pisaliśmy, zabytkowy budyneczek z dawnymi toaletami (od wielu lat nieużywany) jest także odnawiany do innych celów, ale… Jesienią na terenie budowy postawiono spory kontener. Z czasem dołączono niewielką tabliczkę i jak się okazuje, to tymczasowy budynek dworcowy (fot. 3). Gdy otworzymy drzwi, okaże się, że wewnątrz jest całkiem przestronny, można zapoznać się z rozkładem jazdy, przysiąść na ławeczce (fot. 4) lub skorzystać z dwóch toalet (fot. 5). Dowiedzieliśmy się, że korzysta z niego znikoma liczba podróżnych – przypuszczalnie z powodu niewiedzy. Budyneczek jest otwarty codziennie między 5 a 22. Plazmy może nie ma, ale i tak warunki oferuje lepsze od tego, co proponowano podróżnym w ostatnich latach w starym budynku. Tam również po remoncie mają się pojawić toalety – i to liczne. Być może wiąże się to z planowaną adaptacją części dworcowych pomieszczeń na hostel. Wróćmy jeszcze na moment do żółtej tablicy informacyjnej. Szczytnianie i tak wiedzą swoje, ale korzystający z naszego dworca goście (zwłaszcza anglojęzyczni) mogą się poczuć zdezorientowani – żadnych kas tudzież okienka informacyjnego oczywiście nigdzie w pobliżu nie ma.

 

 

Aby zapoznać się z pełną treścią artykułu zachęcamy
do wykupienia e-prenumeraty.