Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego nie jest dokumentem, który w dostateczny sposób chroni nas przed przykrymi konsekwencjami leczenia za granicą, np. nie gwarantuje transportu medycznego do kraju. Wybierając się do krajów spoza Unii (ale nie tylko), powinniśmy posiadać ubezpieczenie, które chroni przed koniecznością samodzielnego pokrywania wydatków związanych z leczeniem. Ubezpieczenie zapewnia nam, że ubezpieczyciel pokryje koszty związane z powypadkowym leczeniem szpitalnym, leczeniem ambulatoryjnym, zwróci nam wydatki na leki, środki opatrunkowe i inne koszty związane ze świadczeniem zdrowotnym. Oczywiście przy zawieraniu umowy ubezpieczenia warto sprawdzić, czy ubezpieczyciel nie zastrzega sobie, iż wydatki związane z leczeniem do określonej kwoty, np. 100 euro będą pokrywane bezpośrednio przez ubezpieczonego, a następnie po powrocie z wyjazdu na podstawie przedłożonych dokumentów zwrócone poszkodowanemu.
Trzeba zwrócić również uwagę na to, jakich dokumentów uprawniających do zwrotu będzie żądał ubezpieczyciel. W tym celu należy z warunkami ubezpieczenia zapoznać się przed zawarciem umowy. Na rynku ubezpieczeniowym jest wiele ofert, które w różnym stopniu i do określonej kwoty chronią nas przed wydatkami na leczenie. Najważniejsze dla ubezpieczającego są wyłączenia odpowiedzialności zakładu ubezpieczeń. Ich katalog jest dosyć szeroki i nie sposób wymienić wszystkich okoliczności uzasadniających odmowę ubezpieczyciela, przykładowo jest to uprawianie sportu wyczynowego lub skutki leczenia chorób przewlekłych (uprzednio zaistniałych schorzeń).
Wielu konsumentów zastanawia się nad wysokością sumy gwarancyjnej, czyli maksymalnego limitu, do którego odpowiedzialność ponosi ubezpieczyciel. Zasada jest prosta - limit powinien być na poziomie rzeczywistego zabezpieczenia kosztów na leczenie bez konieczności uruchamiania własnych środków finansowych. Przy dłuższym pobycie rośnie prawdopodobieństwo nieszczęśliwego zdarzenia, dlatego przy wyborze limitu ubezpieczenia należy zwrócić uwagę na przewidywany czas pobytu. Przy zawieraniu umowy warto pamiętać, że ubezpieczyciel pokryje koszty leczenia tylko do kwoty limitu określonego w umowie. Co do zasady przedmiotowe ubezpieczenie nie jest drogie, nie opłaca się dla paru złotych oszczędzać na zaniżaniu kwoty odpowiedzialności ubezpieczyciela.
Reasumując - przed wakacjami warto poświęcić swój czas na wybór oferty ubezpieczenia turystycznego. W tym celu należy zapoznać się z ogólnymi warunkami ubezpieczenia, przeanalizować wyłączenia, przedmiot i zakres ochrony, obowiązki ubezpieczonego oraz cenę, która nie zawsze oddaje rzeczywistą wartość usługi.
Agata Gołaszewska-Horak