Każdy właściciel samochodu zobowiązany jest do posiadania ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej, zwanego powszechnie OC. Ubezpieczenie to chroni uczestników ruchu drogowego, kiedy skutkiem nieszczęśliwego wypadku lub czyjejś niefrasobliwości, stają się ofiarami wypadku lub kolizji. Jeżeli już dojdzie do takiego zdarzenia, to bardzo ważne dla przebiegu całej procedury odszkodowawczej jest staranne zgromadzenie dowodów na miejscu wypadku. Leży to szczególnie w interesie osoby poszkodowanej. Dlatego też zgłaszający roszczenie odszkodowawcze powinien zadbać o: oświadczenie sprawcy szkody, prawo jazdy, numer dowodu rejestracyjnego, obszerny opis okoliczności zdarzenia, możliwy do ustalenia na miejscu zdarzenia wykaz uszkodzeń pojazdów uczestniczących w wypadku, szkic sytuacyjny zdarzenia. Dodatkowo powinniśmy zadbać o spisanie danych ewentualnych świadków, a najlepiej spowodować, by złożyli swe podpisy na oświadczeniu sprawcy szkody. Przydatne, ale zazwyczaj nierealne jest wykonanie zdjęć pojazdów bezpośrednio po wypadku, zanim zostaną usunięte z drogi.

Termin wypłaty odszkodowania przez zakład ubezpieczeń wynosi 30 dni od dnia, w którym została zgłoszona szkoda lub 14 dni - od wyjaśnienia okoliczności koniecznych do ustalenia odpowiedzialności zakładu lub wysokości odszkodowania. Należy jednak pamiętać, że bezsporną część odszkodowania zakład ubezpieczeń wypłaca w terminie 30 dni od dnia zgłoszenia. Niestety zakłady ubezpieczeniowe zbyt często przekraczają ten termin, zasłaniając się obowiązkiem uzupełnienia dokumentacji i zapominając o możliwości wypłaty bezspornej części odszkodowania. Wobec stwierdzenia jakichkolwiek zaniedbań w tym zakresie można skutecznie domagać się odsetek z tytułu zwłoki w wypłacie odszkodowania lub jego bezspornej części. Zdarza się również, że zakład wstrzymuje wypłatę do czasu rozstrzygnięcia sprawy przez prokuratora lub sąd karny. Jest to wielka nieprawidłowość, która daje poszkodowanym podstawy do domagania się odsetek z tytułu zwłoki. W bardzo zawiłych i skomplikowanych sprawach bywa tak, że rozstrzygnięcie prokuratury lub sądu jest konieczne do ustalenia odpowiedzialności zakładu ubezpieczeniowego.

Zakład ubezpieczeń powinien udostępnić osobie poszkodowanej dokumenty stanowiące podstawę przyjęcia, bądź odrzucenia odpowiedzialności zakładu oraz te, na podstawie których ustalona została wysokość odszkodowania. Wgląd w dokumenty, opinie rzeczoznawców, kalkulacje szkody oraz ustalenia ubezpieczyciela daje poszkodowanym możliwość odwoływania się od stanowiska ubezpieczyciela w przypadku, gdy się z nim nie zgadzamy.

Agata Gołaszewska-Horak