W parafii p.w. św. Brata Alberta odbyło się kolejne spotkanie w ramach „Studium nauczania Jana Pawła II” zorganizowane przez szczycieński Oddział Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” i Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Wileńsko - Nowogródzkiej. Tym razem jego uczestnicy wysłuchali wykładu księdza doktora arcybiskupa Wojciecha Ziemby, Metropolity Warmińskiego.

Uczył nas Polski

PAPIESKA METODA KATECHEZY

Spotkanie odbyło się w środę 12 września. Wykład p.t. „Nauczanie Jana Pawła II” poprzedziła msza św. sprawowana przez Metropolitę Warmińskiego z udziałem ks. Adama, pracownika Kurii Biskupiej, którego droga do kapłaństwa zaczęła się w tej parafii. W homilii ksiądz arcybiskup zwrócił się do licznie zgromadzonych w kaplicy wiernych z przesłaniem: Nie idźcie za tym co łatwe, idźcie za tym, co prawdziwe. Po mszy św. uczestnicy spotkania wysłuchali wykładu, w trakcie którego Metropolita Warmiński mówił nie tylko o nauczaniu Jana Pawła II, ale też o swoich osobistych wrażeniach ze spotkań z Ojcem Świętym. Poruszył również temat Polski i Polaków w początkach pontyfikatu i „odkrycia” naszego kraju przez świat. Odniósł się także do kwestii przygotowania Kościoła Polskiego do wyzwań nowych czasów. Arcybiskup zwracał uwagę na to, że w porządek nauczania papieskiego dotyczącego fundamentów wiary, zawartego szczególnie w encyklikach, wdzierają się palące, aktualne w danym czasie problemy świata. Przykład tego stanowi choćby encyklika z 1981 r. „Laborem exercens”. Taka jest przyjęta przez Jana Pawła II metoda katechezy świata.

- Poprzez poznanie Boga kształtujemy siebie, swoją rodzinę i swoje środowisko. Jan Paweł II uczy nas konsekwencji postępowania w wierze - podkreślał ksiądz arcybiskup.

OBUDZENIE POLAKÓW

Podczas wykładu prelegent poświęcił wiele miejsca kwestii wpływu nauczania papieskiego na zmiany w świadomości Polaków w okresie komunizmu. Wbrew głoszonym przez władze frazesom stopniowo odkrywali, że nie stanowią bezkształtnej masy określanej wówczas jako tzw. masa pracująca. Za sprawą Ojca Świętego nastąpiło też otwarcie Polski i Polaków na świat. Mimo przeszkód zaczęły się liczne pielgrzymki do Watykanu. Ogromne znaczenie odegrały również papieskie pielgrzymki do ojczyzny.

- Podczas tych spotkań Ojciec Święty uczył nas Polski - mówił arcybiskup.

AMBASADOR POLSKI W ŚWIECIE

Według księdza arcybiskupa, Jan Paweł II pokazał najbardziej wiarygodny wizerunek Polski w świecie. Dzięki niemu zaczęły się pierwsze wycieczki z włoskich parafii do Polski, by poznać ojczyznę Jana Pawła II. Niektórzy Włosi nie bardzo się nawet wtedy orientowali się, gdzie dokładnie leży nasz kraj. Świat zaczynał rekompensować lata zapomnienia Polski i Polaków. Ks. abp wspominał m.in. swoją podróż do Kalabrii, gdzie udał się z pomocą duszpasterską do nowo tworzącej się parafii. Razem z miejscową siostrą zakonną odwiedzał chorych. Szczególnie zapamiętał staruszka, który dawno nie był u spowiedzi i nie miał na nią ochoty. Zmienił zdanie, gdy dowiedział się, że ksiądz spowiednik pochodzi z kraju Ojca Świętego.

WZMOCNIENIE ROLI KOŚCIOŁA

Metropolita Warmiński odniósł się także do wpływu Papieża na istniejące obecnie relacje pomiędzy Państwem a Kościołem w Polsce.

- Gdyby nie Ojciec Święty, nie mielibyśmy Konkordatu, który dziś nas broni przed różnymi dziwnymi pomysłami. Nie byłoby wydziałów teologii na uniwersytetach i lekcji religii w szkołach - religii jako pełnoprawnego przedmiotu kształtowania osobowości człowieka na wszystkich jego etapach rozwoju - mówił arcybiskup.

Zaznaczył również, że Jan Paweł II wydobył też z polskiej historii ludzi świętych, by ukazać ich światu. Ksiądz arcybiskup w czasie wykładu wielokrotnie podkreślał znaczenie trwającego Pierwszego Synodu Archidiecezjalnego i zespołów synodalnych, które powinny pracować w parafiach. Zachęcał wiernych do aktywnego w nich uczestnictwa.

Paweł Bielinowicz