W Szczytnie powstał czwarty po Ełku, Ostródzie i Braniewie zamiejscowy oddział Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Ci, którzy w październiku tego roku rozpoczną naukę w szczycieńskim Zespole Kolegiów Nauczycielskich, będą już nosić miano studentów UWM. Niewykluczone, że oprócz studiów licencjackich z filologii obcych będzie tu można studiować w przyszłości również inne kierunki.

Uniwersytet w kolegium

DWA LATA NA WYMIANĘ

Uroczyste podpisanie aktu porozumienia miało miejsce w poniedziałek (28 stycznia). Ze strony samorządu wojewódzkiego podpisy pod nim złożyli marszałek Jacek Protas i wicemarszałek Jolanta Szulc. Sygnatariuszami ze strony uniwersytetu byli rektor olsztyńskiej uczelni prof. Ryszard Górecki oraz prorektor UWM ds. kształcenia prof. Górniewicz. Przystąpienie do porozumienia oznacza, że w ciągu dwóch lat szczycieński Zespół Kolegiów Nauczycielskich przekształci się w pełnoprawny, zamiejscowy oddział uniwersytetu.

Proces zmiany statusu uczelni będzie odbywał się stopniowo. I tak, przez dwa najbliższe lata pod jednym dachem będą koegzystować kolegium i uniwersytet. Ci, którzy w październiku rozpoczną naukę na pierwszym roku, zyskają już miano studentów UWM. Dwa starsze roczniki ukończą szczycieńską uczelnię na dotychczasowych zasadach. Pełne przeobrażenie ZKN w oddział zamiejscowy uniwersytetu nastąpi 1 października 2010 roku. Na porozumieniu skorzystają obydwie strony. Kadra i studenci UWM będą mogli bez ograniczeń korzystać z bazy naukowej, gastronomicznej i noclegowej szczycieńskiego oddziału, natomiast tutejsi żacy staną się pełnoprawnymi studentami uniwersytetu, z możliwością skorzystania chociażby z gwarantowanych przez uczelnię form wsparcia materialnego. Kolejny zysk dla ZKN to perspektywa bardziej efektywnego wykorzystania zaplecza naukowego.

- Uczelnia powinna funkcjonować siedem dni w tygodniu od rana do wieczora, również w wakacje. Także tutaj pojawi się możliwość organizowania studiów podyplomowych i kursów doskonalących – mówił prorektor Górniewicz.

NA RAZIE TYLKO FILOLOGIA

Jeśli chodzi o samo kształcenie, to oddział UWM w Szczytnie zacznie skromnie. W najbliższych latach będzie tu można ukończyć studia licencjackie z filologii angielskiej lub germańskiej. Istotna zmiana w stosunku do dotychczasowych zasad polega na tym, że po zrobieniu licencjatu, absolwenci oddziału w Szczytnie zyskają możliwość kontynuowania nauki w ramach studiów magisterskich uzupełniających. Niewykluczone, że w przyszłości szczycieńska uczelnia wzbogaci się o kolejne kierunki studiów.

- Chcielibyśmy, w miarę usamodzielniania się kadry naukowej, uruchomić tutaj również informatykę i administrację – zapowiedział profesor Górecki. Wyraził jednocześnie nadzieję, że oddział w Szczytnie lepiej wytrzyma próbę czasu niż chociażby ten w Ostródzie, który dziś nie cieszy się zbyt dużym zainteresowaniem młodych ludzi. Wszyscy sygnatariusze porozumienia zwracali uwagę, że powstanie oddziału uniwersytetu w Szczytnie wpłynie nie tylko na wyższy poziom nauczania w tutejszej uczelni, ale będzie stanowiło również czynnik sprzyjający rozwojowi całego regionu.

Wojciech Kułakowski/Fot. W. Kułakowski