Uzależnienia behawioralne, czyli takie, których nie powodują środki odurzające lub alkohol, powoli stają się zmorą naszych czasów. O tym, jakie mogą nieść konsekwencje i zaburzać relacje międzyludzkie, mówiono podczas konferencji zorganizowanej przez Stowarzyszenie Katolicki Ruch Antynarkotyczny Karan w Zespole Szkół nr 3.
Konferencja poświęcona uzależnieniom behawioralnym odbyła się we wtorek 25 listopada w Zespole Szkół nr 3 w Szczytnie. Wśród prelegentów znaleźli się naukowcy, pedagodzy i psychologowie na co dzień zajmujący się tym narastającym problemem. W trakcie spotkania zaprezentowano sposoby rozwiązywania go oraz metody profilaktyki wypracowane dla omawianych uzależnień. Jak pokazują badania, jest ich obecnie coraz więcej. Wiąże się to m.in. z postępującym rozwojem nowoczesnych technologii. Stąd biorą się uzależnienia od komputera, internetu czy telefonów komórkowych. Rodzice, nieświadomi zagrożeń, często nie zdają sobie sprawy ze skali problemu. Wielu z nich, jak wskazywali prelegenci, cieszy się, że ich dziecko spędza czas w domu, zamiast obracać się w nieznanym środowisku. Uzależnienia behawioralne to nie tylko problem dotykający młode pokolenie. Zalicza się do nich także pracoholizm, seksoholizm, zakupoholizm oraz hazard.
Koordynatorka konferencji, dyrektor Niepublicznej Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Szczytnie Halina Chorążewicz podkreśla, że omawiana tematyka była bardzo różnorodna.