„W naturze Krainy Tysiąca Jezior” to tytuł filmu realizowanego przez Grupę Specjalną Płetwonurków RP pod wodzą Macieja Rokusa. Jego celem jest nie tylko edukacja w zakresie bezpieczeństwa na akwenach, ale też ukazanie piękna Mazur, ich nieznanych zakątków oraz możliwości uprawiania sportów w zgodzie z naturą i w oparciu o zrównoważony rozwój.

W naturze Krainy Tysiąca Jezior
Zdjęcia do filmu kręcono m.in. w Szczytnie, nad Jeziorem Domowym Dużym

Od roku Grupa Specjalna Płetwonurków RP realizuje film pod tytułem „W naturze Krainy Tysiąca Jezior”. Zdjęcia do niego są kręcone na terenie powiatu szczycieńskiego, Ostródy, Elbląga i gminy Purda. Jak mówi główny pomysłodawca projektu i autor scenariusza Maciej Rokus, pomysł zrodził się na bazie wieloletnich doświadczeń kierowanej przez niego GSP RP. - Poznaliśmy przepiękne miejsca na Mazurach, oddawaliśmy ciała zaginionych ich rodzinom w różnych zakątkach województwa warmińsko – mazurskiego, pracując na wielu akwenach. Niektóre z tych miejsc na zawsze pozostaną w naszej pamięci – mówi Maciej Rokus, podając jako przykład choćby dawne bindugi, skąd dawniej spławiano jeziorami drewno.

Płetwonurkowie odkryją w filmie piękno mazurskich akwenów

Film ma być skoncentrowany na ekologii i ochronie środowiska w oparciu o zrównoważony rozwój. Zamiarem autorów jest pokazanie możliwości uprawiania na Mazurach sportów, które nie mają negatywnego wpływu na lokalną przyrodę. To przede wszystkim jeździectwo, kajakarstwo, żeglarstwo, kolarstwo i wioślarstwo, a także sporty motorowodne z użyciem silników elektrycznych, niepowodujących emisji szkodliwych spalin.

Dla Grupy Specjalnej Płetwonurków RP bardzo ważnym aspektem działalności jest bezpieczeństwo na akwenach. Ten wątek również znajdzie się w filmie. - Pokażemy, jak bezpiecznie korzystać z wody, jak uniknąć wstrząsu termicznego będącego najczęstszą przyczyną utonięć – wyjaśnia Maciej Rokus.

Autorzy filmu chcą promować sporty, takie jak choćby jeździectwo

Autorzy zaprosili do udziału w projekcie młodzież uczestniczącą w szkoleniach z zakresu bezpieczeństwa na wodzie, a także żołnierzy wojsk obrony terytorialnej. Odbędą oni przeprawę kajakową przez jezioro Szeląg Wielki koło Ostródy.

Reżyserem filmu jest Grzegorz Piekarski, współreżyserem Maciej Rokus, operatorem kamer – Marcin Polak, specjalizujący się w filmowaniu ekstremalnych miejsc, takich jak góry, jaskinie czy Kopalnia Soli w Wieliczce. Muzykę skomponował Jacek Winkiel. Gościnny udział w filmie weźmie też aktor Adam Woronowicz. Maciej Rokus zdradza, że obraz gotowy jest już w 2/3. Jego premiera ma się odbyć już we wrześniu. Patronat nad filmem objęli Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni, wojewoda warmińsko – mazurski Artur Chojecki, marszałek województwa warmińsko – mazurskiego Gustaw Marek Brzezin, warmińsko – mazurski kurator oświaty oraz Kopalnia Soli w Wieliczce. Projekt współfinansuje Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie, a partnerem TVP Olsztyn.

Do udziału w projekcie twórcy zaprosili także młodzież

(kee)