Rano, ostatniego dnia lipca spod kościoła Wniebowzięcia NMP wyruszy grupa "GALINDIA-Szczytno" włączając nasz region w warmińskie pielgrzymowanie na Jasną Górę. Tegoroczna pielgrzymka będzie już dwudziestą pierwszą. Jaka jest historia pielgrzymowania Warmii do Czarnej Madonny?

Rok 1984

Odradzający się po II Soborze Watykańskim pieszy ruch pielgrzymi do sanktuariów, zwłaszcza maryjnych, spowodował ogromny wzrost popularności Pielgrzymki Warszawskiej. Gdy liczba pątników przekroczyła 40 000 Stefan Kardynał Wyszyński, Prymas Polski, zalecił tworzenie pielgrzymek diecezjalnych. Dzięki temu powstała w 1984 roku Warmińska Pielgrzymka Piesza na Jasną Górę w Częstochowie, a w 1991 roku Warmińska Pielgrzymka Piesza do Ostrej Bramy w Wilnie.

Długie przygotowania

W dniach od 30 lipca do 12 sierpnia 1984 roku odbyła się Pierwsza Warmińska Pielgrzymka Piesza z Olsztyna do Częstochowy. Drogę [...] wytyczył wybitny specjalista geografii historycznej w Polsce, profesor dr hab. Stanisław Mielczarski z Uniwersytetu Gdańskiego. Pielgrzymka omijała miasta, trasy szybkiego ruchu, przekraczając Wisłę w Wyszogrodzie. Ksiądz kanonik Mirosław Hulecki, Duszpasterz Akademicki Olsztyna, czterokrotnie przejechał całą drogę samochodem w towarzystwie pilota i kwatermistrza, ustalając miejsca noclegów, obiadów, postojów, przygotowując mapki dzienne, z zaznaczeniem rodzaju nawierzchni, skrzyżowań, lasów, piasków, dojazdów do najbliższych miasteczek, ze względu na zaopatrzenie w żywność, zwłaszcza pieczywo. Kuria Biskupia rozpoczęła starania o zezwolenie na Pielgrzymkę już w dniu 3 grudnia 1983 roku, dalsze starania u Wojewody Olsztyńskiego, w Ministerstwie Komunikacji, Wojewódzkim Urzędzie Spraw Wewnętrznych, były oparte na rozmowach Sekretariatu Episkopatu Polski z Władzami Centralnymi w Warszawie. Decyzja zezwalająca na zorganizowanie Pielgrzymki została wydana 25 lipca 1984 roku, na pięć dni przed wymarszem. Ksiądz Biskup Warmiński dekretem z dnia 5 lipca mianował biskupa Juliana Wojtkowskiego kierownikiem pierwszej Warmińskiej Pielgrzymki Pieszej na Jasną Górę. Kierownik Pielgrzymki w dniu 11 lipca 1984 roku wyznaczył sześciu przewodników grup...

Nie było wśród nich kapłana ze Szczytna ani dla Szczytna, gdyż grupa szczycieńska jako taka wyodrębniła się dopiero rok później. Pilotem 1200 osobowej Pielgrzymki został ks. Andrzej Zieliński, któremu pomagał ks. prałat Piotr Ilwicki. Pielgrzymka miała swego głównego lekarza, kierowniczkę stałego punktu opatrunkowego, kierownika zaopatrzenia i kierownika transportu. Cztery samochody woziły sanitariuszy, podwoziły osłabionych i jeździły z żywnością.

Pobudka o 4.00 rano

Jak wtedy, podobnie i obecnie, dzień pielgrzyma zwykle rozpoczyna się pobudką ok. godz. 4.00 rano, Mszą św. o godz. 5.00 i wymarszem o 7.00 godzinie. Wszystkie grupy mówią Pacierz poranny i śpiewają Godzinki o Niepokalanym Poczęciu NMP, klękając na ich zakończenie; odmawiają wszystkie części Różańca Świętego; słuchają konferencji i homilii; odmawiają w południe Anioł Pański, a wieczorem Pacierz z pogłębionym rachunkiem sumienia i śpiew Apelu Jasnogórskiego. Program homilii i konferencji jest zwykle dostosowany do rocznego programu duszpasterskiego, obowiązującego w Polsce. Miejscem na modlitwę osobistą jest codzienny Różaniec Święty, do którego intencje zgłaszają wszyscy pielgrzymi, prosząc o wspólną modlitwę w sprawach, które najbardziej leżą im na sercu. Intencje te są czytane przed poszczególnymi dziesiątkami, razem z rozważaniem różańcowym. Z Olsztyna Pielgrzymka maszeruje 447 km wśród przecudnych krajobrazów, których inaczej nigdy w życiu by nie oglądała. Z Pojezierza Olsztyńskiego przez wschodni skraj Garbu Lubawskiego, Równinę Mazurską, Wysoczyznę Ciechanowską, Nizinę Mazowiecką, Wysoczyznę Płocką, Skarpę Wiślaną, skraj Puszczy Kampinoskiej i Bolimowskiej, Pustyni Nieborowskiej oraz Wyżyną Kielecko-Sandomierską i Niecką Nidziańską, przez Wyżynę Krakowsko-Częstochowską.

Modlitwa dla Jasnej Góry

12 sierpnia około godz. 13.00 Pielgrzymka staje przed Szczytem Jasnej Góry, witana przez Ojców Paulinów, następnie modli się na Mszy św., wieczorem na Drodze Krzyżowej na Wałach Jasnogórskich i do świtu czuwa w Cudownej Kaplicy, odmawiając cały Różaniec i uczestnicząc w drugiej Mszy św. koncelebrowanej. Po Mszy św. Dyrektor Pielgrzymki (od kilkunastu lat jest nim ks. Jan Szymko) oficjalnie rozwiązuje Pielgrzymkę i ogłasza rozpoczęcie przygotowań do przyszłorocznej. Rano pielgrzymi mogą wracać do domu. Część z nich zostaje w Częstochowie do 15 VIII i bierze udział w uroczystej sumie dożynkowej z tysiącami pieszych i zmotoryzowanych pielgrzymów.

Iwona K. Lipka

Zapisy na tegoroczną pielgrzymkę, wyruszającą ze Szczytna, prowadzi parafia św. Stanisława Kostki. Zgłoszenia codziennie po mszach świętych o godzinie 7.00 i 18.00. Koszt od osoby - 120 zł.

2004.07.28