W minionym tygodniu zainaugurowane zostały oficjalnie miejskie obchody Roku Klenczona.
Nie była to jedynie zaznaczona innym kolorem data w kalendarzu, za co miejskie władze i komitet organizacyjny należy pochwalić. To, że w Szczytnie w środę 7 kwietnia działo się coś szczególnego, widzieli na pewno przejeżdżający i przechadzający się przez miasto. Złożono wieńce pod pomnikiem Krzysztofa Klenczona znajdującym się przed MDK-iem oraz na grobie artysty na szczycieńskim cmentarzu (fot. 1). W samo południe na placu Juranda i w miejskich instytucjach oddano hołd znanemu muzykowi, wysłuchując jego „Białego krzyża”. W godzinach popołudniowych można było włączyć koncert on-line, a wieczorem ratuszowe ściany zamieniły się w ekran, na którym wyświetlono pokaz laserowy. W wielu placówkach przygotowane zostały specjalne wystawki czy gazetki poświęcone liderowi „Czerwonych Gitar” i „Trzech Koron”.
Rok Klenczona zachęca do podejmowania dodatkowych inicjatyw związanych z poznawaniem twórczości i osoby artysty. Na pomysł zorganizowania szkolnego konkursu poświęconego muzykowi mieszkającemu przez lata w Szczytnie wpadły dwie panie pracujące w Szkole Podstawowej z OI nr 2 – Judyta Mazur i Monika Adamkowska. Od słów przeszły do czynu, a w całość zaangażowano praktycznie całą szkolną społeczność. W komisjach konkursowych znalazły się także osoby niepracujące w „Dwójce”.
Uczestnicy „Mam Talent 2021 – Śladami Krzysztofa Klenczona” mieli odpowiednio dużo czasu, by przygotować swoje prace. Wyniki ogłoszono w przeddzień inauguracji Roku Klenczona. Rywalizacja toczyła się w kilku kategoriach: plastycznej, fotograficznej, historyczno-naukowej i oczywiście muzycznej. Uczniowie wykonali całe mnóstwo prac plastycznych inspirowanych utworami Klenczona i jego osobą (fot.2), przygotowali zdjęcia miejsc związanych z artystą. 11-letni Alan nakręcił profesjonalny filmik - przewodnik po klenczonowskich śladach w Szczytnie (fot. 3), a całość materiału okrasił ciekawym wywiadem on-line z Hanną Klenczon, siostrą artysty. Krzysztof Klenczon to jednak przede wszystkim muzyka i niebanalne teksty piosenek. Uczniowie nadesłali aż 150 filmików z utworami muzyka związanego z naszym miastem. Czteroosobowa komisja odsłuchała całego mnóstwa wykonań – od aranżacji solowych poprzez duety aż po występy w większych grupach, z towarzyszeniem instrumentów (fot. 4). Ostatecznie w tej kategorii przyznano 6 równorzędnych nagród. O godzinie 12 w środę 7 kwietnia wysłuchano podczas zajęć „Białego krzyża” w wykonaniu pierwszoklasistki Zosi. - Jestem zaskoczony umiejętnościami dzieci. Materiały były bardzo urozmaicone – komentuje wicedyrektor placówki Arkadiusz Mamiński, zasiadający w jury muzycznym.
Z wyróżnionymi pracami w poszczególnych kategoriach można się zapoznać na stronie internetowej placówki.