W piątek 29 września w sali koncertowej Szkoły Muzycznej w Szczytnie odbędzie się koncert kresowy pt. „Grodno – słowo i pieśń w hołdzie Rodakom znad Niemna”. W jego trakcie będzie można usłyszeć patriotyczne pieśni w wykonaniu sopranistki Tatiany Szczepankiewicz – Maliszewskiej, ks. Zbigniewa Stępniaka (bas, basso – profondo) oraz pianistki Natalii Klykovej. Historię Grodna przybliży prof. Leonarda Dacewicz z Uniwersytetu Białostockiego.

W hołdzie obrońcom GrodnaTowarzystwo Przyjaciół Ziemi Wileńsko – Nowogródzkiej w Szczytnie zaprasza na koncert kresowy, poświęcony Grodnu i jego obrońcom, którzy stanęli do walki z Armią Czerwoną w 1939 r. Jak podkreśla prezes Towarzystwa Janina Surgał, są dziś oni nieobecni w powszechnej pamięci, mimo że Grodno trwało w oporze najdłużej spośród miast kresowych II Rzeczypospolitej po wkroczeniu sowietów. Do historii przeszła bitwa trzydniowa, w której oprócz wojska uczestniczyła także młodzież szkolna i harcerze. Po bitwie Rosjanie rozstrzelali kilkuset żołnierzy, w tym także uczniów. Generał Władysław Sikorski nazywał ich „nowymi Orlętami”.

Koncert, który odbędzie się w piątek 29 września o godz. 12.00 w sali koncertowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. F. Chopina, będzie złożony z wykładu prof. Leonardy Dacewicz z Uniwersytetu Białostockiego, która przybliży dzieje Grodna, oraz z części muzycznej. W niej usłyszymy pieśni patriotyczne w wykonaniu sopranistki Tatiany Szczepankiewicz – Maliszewskiej, ks. Zbigniewa Stępniaka (bas, basso – profondo) oraz pianistki Natalii Klykovej.

 

 

Aby zapoznać się z pełną treścią artykułu zachęcamy
do wykupienia e-prenumeraty.