Konkursy malarskie i muzyczne, spotkania z artystami ludowymi, wycieczki do muzeum, poznawanie baśni i legend warmińsko-mazurskich oraz przygotowanie inscenizacji teatralnych to tylko niektóre punkty obchodzonych w szczycieńskim Ośrodku Szkolno-Wychowawczym Dni Warmii i Mazur.
Edukacja regionalna coraz częściej znajduje stałe miejsce w szkolnych programach nauczania. O tym, że zdobywanie wiedzy na temat najbliższej okolicy może być nie tylko pouczające, ale i dostarczać dobrej zabawy, przekonali się ostatnio podopieczni Ośrodka Szkolno-Wychowawczego. W placówce zorganizowano Dni Warmii i Mazur, podczas których uczniowie mogli poznać lokalny folklor, obyczaje oraz związane z naszym regionem baśnie i legendy. Pomagały im w tym m.in. spotkania z twórcami ludowymi oraz wizyty w Muzeum Mazurskim. Tajniki wykonywania rzeźb w drewnie zdradzał dzieciom szczycieński artysta Stanisław Deptuła. Podopieczni ośrodka spotkali się także z zespołami folklorystycznymi "Babskie olekanie" z Rozogów oraz "Mazury" ze Szczytna. Uczniowie wzięli później udział w szkolnym festiwalu piosenki regionalnej. Pole do popisu mieli również ci, którzy od śpiewania wolą malowanie. Najzdolniejsi plastycy rywalizowali w konkursie "Krajobraz zimowy Szczytna i okolic". Dużo czasu poświęcono także zapoznaniu dzieci z legendami i baśniami warmińsko-mazurskimi. W tym roku nie tylko poznawały ich treść w czasie lektury, ale także przygotowały inscenizacje najciekawszych utworów. Efekty swojej pracy podopieczni ośrodka zaprezentowali podczas podsumowania Dni Warmii i Mazur (16 lutego), które odbywało się pod hasłem "Cudze chwalicie, swego nie znacie". Wszystkie inscenizacje były wzbogacone wykonanymi przez dzieci ilustracjami. Wśród prezentowanych baśni i legend znalazły się utwory Marii Zientry-Malewskiej, Klemensa Oleksika, Joanny Kulmowej i Haliny Eberhardt. Po inscenizacjach przyszła pora na wręczenie nagród zwycięzcom konkursów.
Organizatorka przedsięwzięcia, Urszula Ślusarek podkreśla, że dzięki udziałowi w przedstawieniach uczniowie mieli możliwość poznać dziś już prawie zapomniane baśnie i legendy nawiązujące do tradycji naszego regionu.
- Problemem w ich popularyzowaniu jest niewielka liczba wydań książkowych tych utworów - mówi.
Uczniowie Ośrodka Szkolno-Wychowawczego odbywają zajęcia z edukacji regionalnej przez cały rok. Wraz z opiekunami zbierają pamiątki dotyczące przeszłości naszych ziem, zdjęcia, pocztówki i informacje o historii Szczytna oraz okolic. W planach mają także wycieczkę do skansenu w Olsztynku oraz poznawanie ginących zawodów.
- Marzy nam się również otwarcie kącika, w którym zgromadzilibyśmy nasze zbiory, ale na razie nie mamy do tego warunków - mówi Urszula Ślusarek.
(łuk)
2006.02.22