Dzisiejszy artykuł poświęcę problematyce walnych zebrań w ogrodach działkowych. Do zajęcia się tą tematyką skłonił mnie artykuł zamieszczony w „Kurku Mazurskim” nr 5 z dnia 2.02.2011 r. pt. „Ku przestrodze”, którego kanwą stał się fakt uporczywego odmawiania zapłaty 25 zł na rzecz ogrodu uchwalonej właśnie przez walne zebranie w ROD im. Linki. Zanim odniosę się do treści tego artykułu, postaram się przybliżyć zainteresowanym osobom czym są dla działkowców walne zebrania oraz ich najważniejsze uprawnienia.
Otóż na początku każdego roku w rodzinnych ogrodach odbywają się walne zebrania. Mogą one mieć charakter wyłącznie sprawozdawczy, bądź też sprawozdawczo-wyborczy. W wyjątkowych sytuacjach możliwe jest zwołanie walnego zebrania nadzwyczajnego. W tym roku walne zebrania mają charakter sprawozdawczy i zgodnie ze statutem PZD powinny odbywać się w każdym rodzinnym ogrodzie do końca kwietnia br. Walne zebranie jest statutowym organem PZD, którego członkami są wszyscy uczestniczący w nim członkowie danego ogrodu. Zebranie takie jest jednocześnie najwyższym organem w rodzinnym ogrodzie działkowym. Uczestnictwo każdego członka w takim zebraniu jest zagwarantowanym statutowo prawem, z którego wszyscy działkowcy powinni korzystać, bowiem na nim zapadają najistotniejsze dla każdego działkowca decyzje. Podstawowym zadaniem walnego zebrania jest ocena pracy zarządu w minionym roku. Podstawą tej oceny jest sprawozdanie zarządu z działalności i sprawozdanie finansowe. Do tych sprawozdań ustosunkowuje się komisja rewizyjna ROD i przedkłada własne sprawozdanie z określonymi wnioskami. Zarząd ogrodu realizuje zadania, związku, w tym uchwały przyjęte przez walne zebranie. Komisja rewizyjna w swoim sprawozdaniu ocenia też stopień wykonania tych zadań, a także wykonanie preliminarza finansowego przyjętego przez walne zebranie w 2010 r., wydatkowania środków pochodzących od działkowców. Na tej podstawie proponuje walnemu zebraniu udzielenie zarządowi absolutorium lub nie. Ponieważ na walnym zebraniu zapadają bardzo ważne decyzje dot. w szczególności wysokości opłat, jakie każdy działkowiec będzie musiał wnosić w br., zachęcam do jak najszerszego uczestnictwa działkowców. W kompetencji walnego zebrania jest również uchwalenie rocznego planu prac ogrodu i preliminarza finansowego, podejmowanie decyzji o inwestycjach i remontach, a także wymiarze prac społecznych. Każdy działkowiec uczestniczący w walnym zebraniu może zgłosić propozycję konkretnej uchwały należącej do kompetencji tego organu. Odbywane coroczne walne zebrania są bardzo istotnymi wydarzeniami w życiu każdego ogrodu. Nieobecni na zebraniu z góry muszą się pogodzić, że tak istotne decyzje zapadać będą bez ich udziału. I wreszcie trzeba mieć świadomość, że decyzje na walnym zebraniu obowiązują wszystkich działkowców, bez względu na to czy brali udział w ich podejmowaniu, czy też nie. Wypada jeszcze podkreślić, że wszelkie opłaty na rzecz ogrodu są w wyłącznej kompetencji walnych zebrań. Jeśli zatem podejmie ono prawomocną uchwałę określającą wysokość opłat na rzecz ogrodu i termin wpłaty w danym roku to każdy działkowiec musi z tego obowiązku wywiązać się bez względu na to czy z tym zgadza się, czy też nie.
Konsekwencje uchylania
się od wnoszenia opłat
Odpowiedzialność za realizację uchwał podjętych podczas walnego zebrania ponosi zarząd ogrodu. Zatem obowiązkiem zarządu jest wyegzekwowanie od wszystkich działkowców obowiązkowych opłat. Należy podkreślić, że zdecydowana większość działkowców z obowiązku tego wywiązuje się w terminie. Zdarzają się jednak przypadki uchylania się od terminowego wnoszenia takich opłat, ale zwykle drogą ponagleń, perswazji zarządowi udaje się sprawy te załatwić polubownie. Tak dotychczas było i w moim ogrodzie. Jednakże każdego roku w niektórych ogrodach z terenu Szczytna, wprawdzie nieliczni i najczęściej ci sami działkowcy, uporczywie uchylają się od realizacji ciążącego na nich obowiązku wnoszenia określonych opłat. Co zatem może uczynić zarząd, jeśli wszelkie polubowne próby okazują się nieskuteczne? Otóż w takich sytuacjach zarząd- zgodnie z §43 Regulaminem ROD – może zastosować sankcje przewidziane w §23 i §36 statutu PZD. Mogą to być zatem kary porządkowe włącznie z pozbawieniem członkostwa w PZD. Niezależnie jednak od zastosowania kary porządkowej zarząd ma obowiązek wyegzekwowania ciążących na działkowcu zaległych opłat wraz z odsetkami. Jeśli kara porządkowa nie skutkuje, to jedyną drogą jest skierowanie sprawy do sądu, a wówczas koszty będą poniesione przez działkowca niewspółmierne w stosunku do zaległych opłat – tak jak to stało się z Panią Marią z ogrodu działkowego im. Linki. Wobec powyższego, postępowanie zarządu ogrodu rodzinnego im. Linki w tej konkretnej sytuacji można ocenić jako słuszne. Przykład ten powinien stanowić przestrogę dla wszystkich innych działkowców, bowiem w razie uporczywego uchyla się od obowiązkowych opłat mogą ich spotkać podobne konsekwencje.
Stanisław Stefanowicz
POLECAM
Żeberka z papryką
Skład: 60 dag żeberek wieprzowych, 2 łyżki masła, 2 łyżki oleju, 2 łyżeczki mąki, 2 średnie kiszone ogórki, 1 czerwona papryka, 2 pomidory, 2 cebule, natka pietruszki, sól, pieprz.
Żeberka po umyciu i wysuszeniu podzielić na 4 porcje, posolić i obsmażyć na mocno rozgrzanym oleju. Dodać trochę wody, pokrojoną cebulę i dusić pod przykryciem ok. 40 min. Pod koniec duszenia dodać pokrojoną paprykę, pomidory i ogórek. Z mąki, masła i przegotowanej wody przygotować zasmażkę, rozprowadzić sosem z żeberek, doprawić solą, pieprzem i zalać mięso. Przed podaniem posypać natką pietruszki.