Warchały, wchodzące dziś w skład sołectwa Narty, niebawem zyskają samodzielność. – Potrzeba taka była widoczna już od kilku lat, zwłaszcza podczas zebrań poświęconych funduszowi sołeckiemu – tłumaczy wójt gminy Jedwabno Sławomir Ambroziak. Do tej pory mieszkańcy Warchał zawsze byli przegłosowywani przez przedstawicieli Nart, przez co to w tej drugiej miejscowości realizowane były głównie inwestycje w ramach funduszu.

Warchały biorą rozwód z Nartami
Warchały słyną nie tylko z atrakcyjnego położenia, ale też rozbudowanej bazy turystycznej, w tym czterogwiazdkowego hotelu

Warchały to jedna z najbardziej znanych miejscowości w gminie Jedwabno, głównie za sprawą swoich walorów turystycznych. Czyste wody jeziora Świętajno i urokliwe plaże co roku przyciągają rzesze ludzi spragnionych letniego wypoczynku na łonie przyrody.

Obecnie wieś wchodzi w skład sołectwa Narty, co rodzi animozje pomiędzy mieszkańcami tych dwóch miejscowości. Punktem spornym jest fundusz sołecki. – W trakcie głosowania nad nim mieszkańcy Nart zwykle przegłosowują Warchały – mówi wójt gminy Jedwabno Sławomir Ambroziak. Dlatego mieszkańcy Warchał, po dwóch latach namów ze strony władz gminy, jeszcze pod koniec ubiegłego roku złożyli w urzędzie petycję o utworzenie odrębnego sołectwa. Dalsze procedury zatrzymała epidemia koronawirusa, ale w tym miesiącu ma się odbyć zebranie sołeckie w tej sprawie.

 

 

Aby zapoznać się z pełną treścią artykułu zachęcamy
do wykupienia e-prenumeraty.