W Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Szczytnie dobiegł końca cykl warsztatów dla 6 i 7-latków pod hasłem „Strażnicy uśmiechu”. W trakcie zajęć milusińscy uczyli się m. in., jak radzić sobie z nieprzyjemnymi uczuciami i konfliktami oraz poprawiali swoje umiejętności komunikacyjne.
Warsztaty pod nazwą „Strażnicy uśmiechu” trwały od października do kwietnia. Uczestniczyło w nich 16 dzieci w wieku 6 i 7 lat. Głównym celem odbywających się raz w tygodniu zajęć była pomoc milusińskim w budowaniu stabilności emocjonalnej, rozwijaniu strategii radzenia sobie nieprzyjemnymi uczuciami oraz konfliktami. Wiele miejsca poświęcono też poprawie umiejętności komunikacyjnych.
- Szczególną wartością ćwiczeń warsztatowych jest danie dzieciom możliwości uświadamiania sobie oraz wyrażania wewnętrznych przeżyć poprzez indywidualną ekspresję oraz rozmowy w grupie – podkreślają prowadzące warsztaty Ewa Strzelec i Hanna Stasiłojć. W trakcie zajęć dzieci m. in. malowały, brały udział w grach i zabawach ruchowych, uczyły się rozpoznawać i nazywać uczucia.
Ostatnie warsztaty odbyły się w środę 13 kwietnia. Milusińskim towarzyszyli podczas nich rodzice. Były więc wspólne zabawy, rysowanie, zajęcia w grupach.
- Jestem bardzo zadowolona, że moja córka brała udział w tych warsztatach. Nie opuściła ani jednego spotkania – mówi pani Justyna, mama 6-letniej Zosi. Dodaje, że zauważyła w swoim dziecku pozytywne zmiany.
- Dzięki zajęciom stała się bardziej otwarta, potrafi wyrażać swoje emocje i nie boi się nieznanych osób – wylicza pani Justyna.
Organizatorzy warsztatów zamierzają je kontynuować w przyszłym roku szkolnym. - Nie chcemy, aby poradnia kojarzyła się rodzicom tylko z wydawaniem orzeczeń, ale także z różnymi formami wspierania rozwoju dzieci – mówi Gabriela Woźniak, dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Szczytnie.
(ew)/fot. E. Kułakowska