Początek listopada to czas, kiedy wspominamy naszych bliskich zmarłych, ale też osoby, które znaliśmy i ceniliśmy jako zasłużone dla lokalnej społeczności. W ubiegłym roku pożegnaliśmy wiele takich postaci ze świata kultury, służby zdrowia czy samorządowców. Im także należy się na nasza pamięć i chwila zadumy …

Wciąż żyją w naszej pamięciJÓZEF JANUSZKIEWICZ

Był najstarszym mieszkańcem gminy Jedwabno i powiatu szczycieńskiego. Urodził się 28 marca 1920 r. w Budkach Borowskich na Wołyniu. W czasie II wojny światowej służył w wojsku polskim. Podczas powstania warszawskiego brał udział w forsowaniu Wisły. Został ranny w głowę. Na Mazurach zamieszkał w 1945 r. - najpierw w Nidzicy, potem w Jedwabnie. W czerwcu 1946 r. ożenił się z Bronisławą. Wspólnie przeżyli 76 lat. Wychowali pięciu synów i jedną córkę. Pan Józef prowadził gospodarstwo rolne, jednocześnie pracując w tartaku, a następnie jako robotnik leśny. Do końca swoich dni zachowywał pogodę ducha. Pracownicy Środowiskowego Domu Samopomocy w Jedwabnie, do którego uczęszczał mówili o nim, że jest duszą towarzystwa – lubił żartować, śpiewać i deklamować wiersze, a przy tym potrafił łatwo nawiązać kontakt z dużo od siebie młodszymi.

Józef Januszkiewicz zmarł 14 listopada 2022 r. w wieku 102 lat.

 

JÓZEF ZAPERT

Był najdłużej urzędującym wójtem gminy Rozogi. Urząd ten sprawował w latach 1990 – 2014. Urodził się w 1957 r. w Rozogach, ale mieszkał we wsi Spaliny. W 2009 r. otrzymał od Prezydenta RP Złoty Krzyż Zasługi. Na łamach „Kurka” wspominał, że startując na radnego w pierwszych po przemianach ustrojowych wyborach samorządowych, nie myślał wcale, że zostanie wójtem. Zanim przejął ster gminnej władzy, pracował w Zespole Obsługi Szkół, zajmując się remontami i inwestycjami w placówkach oświatowych. Za jego rządów gmina dobrze radziła sobie z pozyskiwaniem środków zewnętrznych. - To był bardzo ciepły człowiek. Realista i pragmatyk. To, co sobie zaplanował, konsekwentnie realizował – wspominał Józefa Zaperta starosta Jarosław Matłach.

Były wójt zawsze podkreślał, że jego największym osobistym sukcesem jest rodzina. Wraz z żoną wychował troje dzieci – dwie córki i syna.

Józef Zapert zmarł 14 grudnia 2022 r. po ciężkiej chorobie w Warszawie, w wieku 65 lat. Spoczął na cmentarzu w Rozogach.

 

ANDRZEJ ZAWROTNY

 

 

Aby zapoznać się z pełną treścią artykułu zachęcamy
do wykupienia e-prenumeraty.