Narodowe Czytanie po raz drugi zagościło w Gminnej Bibliotece Publicznej w Dźwierzutach. Około dwudziestoosobowa grupa „aktorów” przez dwie godziny czytała fragmenty młodopolskiego dramatu Stanisława Wyspiańskiego.
W postaci dramatu wcielili się przedstawiciele Rady Gminy, sołtysi, członkinie Dyskusyjnego Klubu Książki, członkowie zespołów RUMIANKI i WRZOSY oraz mieszkańcy gminy. Nad całością tego wyjątkowego wydarzenia czuwali pracownicy biblioteki. Dźwierzucka inscenizacja miała również charakter spontanicznego spotkania osób i rodzin, tak jak na prawdziwym weselu. Uczestnicy nie wiedzieli do końca, kto ma jaką rolę i był to rodzaj eksperymentu literacko-teatralnego, którego podjęli się występujący. Przedsięwzięcie okazało się niezwykle udanym spektaklem, w którym uczestnicy mogli na żywo odegrać swoje role, tworząc wyjątkowe widowisko.
Pewną trudność w interpretacji dramatu stanowił język, jakim został on napisany. Dialogi raz stylizowane na gwarę podkrakowskiej wsi, a innym razem na język poetyckich rozważań i metafor wymagały od czytających wysiłku w przekazie tekstu, jednak wykonawcy poradzili sobie znakomicie. Dodatkowym elementem czytania, a właściwie przedstawienia była oprawa muzyczna w wykonaniu zespołu WRZOSY, który zaprezentował dawne weselne pieśni i utwory podkreślające tekst literacki. Jak to na weselu bywa nie zabrakło domowego jadła: pierogów Kazimiery Klobuszeńskiej, ciasta drożdżowego, smalcu i kiszonych ogórków oraz weselnego tortu w kształcie książki, upieczonego przez Bogdana Dudzińskiego z Rum.
(f)