... I wojny światowej i wojny polsko – bolszewickiej śp. Czesław Tworkowski wrócił do mnie wspomnieniami, ponieważ urodził się 11 listopada i czerwona kartka w kalendarzu przypomniała mi właśnie tę postać. Mieć urodziny w Święto Niepodległości Polski to niebywały zbieg okoliczności.

Weteran...
Czesław Tworkowski z córką Apolonią i ks. Józefem Drążkiem podczas świętowania 100-lecia swoich urodzin

Znałam osobiście jubilata oraz jego rodzinę, stąd w „Kurku Mazurskim” kreśliłam już losy naszego lokalnego bohatera. Kilka razy opisywałam tę nietuzinkową postać, posiadam też fotki z setnej rocznicy urodzin uroczyście obchodzonych w restauracji „Pryma”. Ostatni raz o weteranie pisałam z okazji 104. urodzin, które obchodził już w kameralnym, rodzinnym gronie. Na tę okoliczność wystroił się w garnitur i zasiadł za stołem. Wzniósł symboliczny toast z ówczesnym burmistrzem panem Pawłem Bielinowiczem i członkami najbliższej rodziny, skosztował tortu. Na życzenia 200 lat odpowiedział ze śmiechem, że tyle to już nie chce mieć. Dobry humor i pogoda ducha panu Czesławowi towarzyszyły zawsze, mimo że w jego życiorys wplotły się najważniejsze wydarzenia z historii Polski.

Urodził się 11 listopada 1899 r. w Piastowie koło Krzynowłogi Małej. Wraz z I Kompanią Telegraficzną gen. Józefa Szemplińskiego walczył na froncie litewsko-białoruskim. Po porażkach na Litwie toczył bój o Warszawę. Kolejne zmagania wojenne rzuciły starszego szeregowca Czesława Tworkowskiego aż pod Lwów. W 1921 r., po zawieszeniu broni, wrócił do wolnej Warszawy. Otrzymał przydział do IX Batalionu Łączności w Mińsku i został zwolniony do cywila. Za walki na froncie i bohaterską postawę został odznaczony Krzyżem Frontu Litewsko-Białoruskiego.

Wrócił w rodzinne strony i wraz z żoną Rozalią prowadził gospodarstwo rolne w Krzynowłodze Małej.

 

 

Aby zapoznać się z pełną treścią artykułu zachęcamy
do wykupienia e-prenumeraty.