Z ofertą udostępnienia terenu na budowę pocztowego węzła ekspedycyjno-towarowego wystąpili trzej samorządowcy: starosta, burmistrz Szczytna i wójt gminy Szczytno.
Jeśli oferta zostanie przyjęta, to powiatowi może przybyć co najmniej 500 miejsc pracy.
W odpowiedzi na coraz liczniej powstającą konkurencję Poczta Polska postanowiła utworzyć, na terenie całego kraju, po jednym w województwie, szesnaście tzw. węzłów ekspedycyjno-towarowych. Mają one, w zależności od wielkości samego obiektu i obsługiwanego terenu, zatrudniać co najmniej 500 osób, a w przypadku największych - nawet 1500. Mają służyć poczcie jako "punkty zborne", do których będš trafiały wszystkie przesyłki, a po segregacji - ekspediowane do miejsc docelowych.
- Nie ulega watpliwości, że inwestycje te będą prowadzone. Chodzi obecnie o to, by jedna z nich powstała w samym Szczytnie bądź jego najbliższych okolicach - mówi starosta Andrzej Kijewski. Przyznaje, że w efekcie wstępnych rozmów z wojewodą, do tego ostatniego skierowane zostało oficjalne pismo, podpisane przez szefów trzech samorządów. Uzasadniając swą ofertę samorządowi włodarze powołują się na wysokie bezrobocie i konieczność takiego inwestowania, które nie będzie kolidowało ze strefą chronionego krajobrazu, a w jej obrębie powiat szczycieński się znajduje. Zdaniem starosty, największe znaczenie dla pozytywnego rozpatrzenia oferty będą mieć konkrety: bliskość portu lotniczego w Szymanach i wskazanie konkretnej lokalizacji.
Do wyboru przedstawione zostały trzy miejskie, dogodnie położone i uzbrojone działki: przy ul. Pasymskiej (między stacją paliw a sklepem meblowym), przy ul. Dąbrowskiego (na "zapleczu" dawnej Unimy) oraz przy ul. Wielbarskiej. Oferta, podpisana między innymi przez burmistrza Pawła Bielinowicza, zawiera także deklarację, że miasto jest skłonne do negocjacji, by wybrany grunt przekazać na inwestycję bezpłatnie oraz zaniechać pobieranie podatku na 10 lat.
- Trudno wyrokować, jakie zapadną decyzje. Ale przynajmniej trzeba spróbować, bo zatrudnienie ma być duże - mówi starosta. Oferty przyjmowano do 10 lutego. Kolejnym etapem będzie rajd po kraju w wykonaniu głównego dyrektora Poczty Polskiej, który na miejscu będzie oceniał walory przedstawionych ofert.
(hab)
2003.02.19