Festiwal Folklorystyczny wraca po pandemicznej przerwie do Jedwabna. Już w najbliższą niedzielę w miejscowym parku będzie można posłuchać zespołów z różnych regionów kraju, zakupić wyroby rękodzielników, spróbować swojskiej kuchni oraz wziąć udział w warsztatach m.in. wykonywania warmińskich czepców.

Wielka moc folkloru
Jak zwykle podczas festiwalu wystąpi jego gospodarz – Zespół Pieśni i Tańca „Jedwabno”

SKROMNE POCZĄTKI

Festiwal Folklorystyczny odbywający się od 2015 r. w Jedwabnie to inicjatywa pasjonatów skupionych w Stowarzyszeniu Kulturalnym „Tanecznik”. Tworzą go w większości członkowie działającego już od blisko 40 lat Zespołu Pieśni i Tańca „Jedwabno”. Jego prezes, Mirosław Łachacz wspomina, że pomysł organizacji dorocznych spotkań z kulturą ludową zrodził się w momencie powstania stowarzyszenia, w 2012 r. - Co prawda miało się ono zajmować przede wszystkim zespołem, ale pomyślałem, że skoro mamy grupę pasjonatów, to można by pomyśleć o czymś więcej – wspomina pan Mirosław. Na organizację imprezy potrzebne były jednak fundusze, ale ich pozyskiwanie początkowo nie należało do łatwych. - Przez kilka lat próbowałem pisać różne projekty, ale wychodziło to tak sobie. Byliśmy nowym stowarzyszeniem, nie mieliśmy jeszcze wtedy doświadczenia – opowiada prezes. Dopiero kiedy wójtem został Sławomir Ambroziak, który wcześniej współpracował ze stowarzyszeniem przy okazji realizacji różnych projektów, namówił prezesa Łachacza, aby ten nie zniechęcał się i nadal pisał wnioski. - Zadeklarował, że jak zabraknie nam pieniędzy, to gmina nas wesprze – mówi Mirosław Łachacz.

Pierwszy festiwal, jak wspomina prezes, miał skromny charakter. Odbywał się na stadionie w ramach Dni Jedwabna i trwał tylko kilka godzin. Wystąpili wtedy zaprzyjaźnieni z ZPiT „Jedwabno górale oraz kilka zespołów z Warmii i Mazur.

IMPREZA Z CORAZ WIĘKSZYM ROZMACHEM

Po pierwszej edycji członkowie stowarzyszenia zdecydowali, by rozwijać festiwal.

 

 

Aby zapoznać się z pełną treścią artykułu zachęcamy
do wykupienia e-prenumeraty.