W gminie Szczytno nowe drogowe inwestycje pojawiają się jak grzyby po deszczu. Wiele wsi ma już równe chodniki, a z Kamionka oraz Leman wiodą trotuary do samego Szczytna. W ciągu ostatnich czterech lat w gminie przybyło ponad 15 km nowych ciągów dla pieszych.
Ów inwestycyjny rozmach nie ominął także skupiska bloków w Kamionku. Jeszcze kilka lat temu mieszkańcy tej wsi pragnęli przyłączenia do Szczytna, sądząc, że dzięki temu szybciej doczekają się remontów osiedlowych szlaków komunikacyjnych poprawiających komfort i standard życia. Jednak porównując tempo zmian w mieście oraz w gminie nikt już nie żałuje, że do połączenia nie doszło. Miejscowi, stając się mieszczanami, czekaliby na nowe chodniki zapewne dziesięć, albo i więcej lat.
Mieszkając zaś na wsi, ale w gospodarnej gminie, mogą już od roku spacerować po równym chodniku wiodącym do miasta. Obecnie zaś otrzymują kolejne udogodnienia - wewnątrzosiedlowe trotuary i parkingi samochodowe, a także... wewnątrzosiedlową asfaltowaną uliczkę. Dotyczy to mieszkańców bloków nr 17 i 18. Reszta osiedla musi poczekać do przyszłego roku.
SMACZNA WODA
Nowe inwestycje w Kamionku nie ograniczają się tylko do generalnej przebudowy tamtejszych ciągów pieszo-samochodowych. Równocześnie powstaje stacja uzdatniania wody, co zwiększyło ogólne wydatki przeznaczone na inwestycje w Kamionku i dlatego władze gminy rozłożyły "chodnikową" inwestycję na dwa lata.
- Koszt budowy stacji uzdatniania wody to kwota rzędu 500 tys. zł. Trzeba było jednak rozpocząć inwestycję, bo stara hydrofornia dostarcza wodę mocno zażelazioną - tłumaczy Sławomir Wojciechowski, wójt gminy Szczytno.
Powstała ona na potrzeby byłego PGR-u i jej wykonanie pozostawia wiele do życzenia. Trzeba wymienić wszystkie stare rury biegnące od głębinowych studni do nowej stacji i postawić nowy kompleks o strukturze kontenerowej. Termin oddania całości do użytku to 30 października bieżącego roku. Zatem już w listopadzie na Kamionku popłynie w kranach woda o znacznie podniesionych walorach smakowych i użytkowych (wpłynie to m.in. na łatwiejsze, pochłaniające mniej proszku pranie).
W przyszłości smaczną kamionkowską wodę skieruje się do innych wsi gminy Szczytno.
JAK ONI TO ROBIĄ
Tajemnica sukcesu chodnikowych inwestycji polega m.in. na tym, że gmina Szczytno nie partycypowała we wszystkich kosztach związanych z budową nowych ciągów dla pieszych. W przypadku wiosek, poprzez które biegną drogi rangi krajowej, np. Lemany, Marksewo, Stare Kiejkuty, gmina dogadała się z GDDKiA i wspólnie z nią uczestniczyła w kosztach. Z kolei tam, gdzie chodniki powstawały przy szlakach powiatowych, np. Płozy, Wały, Lipowiec, współpracowała, dzieląc się wydatkami ze starostwem powiatowym. Jedynie takie przedsięwzięcia, jak to w Kamionku o charakterze wewnątrzosiedlowym, są w pełni finansowane przez Urząd Gminy Szczytno.
Marek J. Plitt
2006.08.23