Najstarsi mieszkańcy naszego grodu nie pamiętają już zapewne, kiedy po raz pierwszy usłyszeli o tym, jak wiele zależy od rozwoju turystyki. Że świetlane perspektywy nas czekają, gdy już powstanie kanał łączący miejskie akweny z ościennymi, zostaną zagospodarowane brzegi jezior, zaniedbanym parkom będzie przywrócona przedwojenna świetność itp. I wszyscy czekają, czekają, czekają...
Bez sięgania w odległą przeszłość skupmy się na bliższej. Oddajmy ponownie głos tym, których mieszkańcy Szczytna dobrze znają, bo od nich zależał i nadal zależy los grodu i jego rozwój.
Rok 1995 - expose burmistrza miasta Andrzeja Kijewskiego, wygłoszone podczas XVII sesji Rady Miejskiej: "Zagospodarowanie jezior - Dużego Domowego i Małego Domowego - poczynając od oczyszczenia tych jezior oraz przystąpienia do prac nad budową kanału łączącego je z jeziorem Sasek Wielki."
Rok 1999 - wystąpienie władz miasta Szczytno (pod przewodnictwem burmistrza Henryka Żuchowskiego) dotyczące tworzenia strategii zrównoważonego rozwoju miasta: "Szansą rozwojową dla Szczytna i jego najbliższych okolic jest rozwój turystyki. Dla realizacji tego celu niezbędne jest [...] w pierwszej kolejności podjęcie wzmożonych działań w celu poprawy stanu czystości jezior Domowe Małe i Domowe Duże. Koncepcja rekultywacji jezior polega na [...] odbudowie kanału łączącego jez. Szczycionek z Jez. Domowym Dużym. Odbudowany kanał ma być spławny dla kajaków i łodzi wiosłowych. Wzdłuż niego zaplanowano budowę ścieżki rowerowo-spacerowej. Na jeziorze zaprojektowano budowę urządzenia do rekreacyjnego uprawiania jazdy na nartach wodnych. [...] Kanał, wyciąg do nart wodnych i amfiteatr stanowić będą atrakcję turystyczną Szczytna."
Rok 2003 - Program społeczno-gospodarczy Rady Miejskiej w Szczytnie na lata 2003-2006 (burmistrz Paweł Bielinowicz):
"* podjęcie z powiatem i gminami szczycieńskimi inicjatywy projektów regionalnych, finansowanych z funduszy strukturalnych UE:
- lokalne systemy otwartych kanałów wodnych łączących zespoły jezior warmińsko-mazurskich [...],
- zagospodarowanie turystyczne brzegów jezior Domowego Dużego i Domowego Małego
* ochrona środowiska: [...] poprawa czystości wody w jeziorach poprzez wymianę wody w Jez. Domowym Małym lub częściowym ograniczeniem wpływu zanieczyszczeń przez modernizację sieci kanalizacji deszczowej".
Rok 2003 - koncepcja budowy "Szlaku Małych Jezior Mazurskich" - starosta powiatu szczycieńskiego Andrzej Kijewski.
Jaki koń jest - każdy widzi. Jezior nie oczyścił nikt. Same niebawem dokonają - być może - tej sztuki, jeśli nikt im nie będzie przeszkadzał. Zagospodarowanie brzegów miejskich jezior - jest - na ładnie opracowanej mapie koncepcji tego zagospodarowania, ozdabiającej gabinet byłego naczelnika byłego wydziału inwestycji miejskich. Mapę pokrył kurz i... zapomnienie. Kanał też jest - nieustannie na papierze i na wciąż od nowa opracowywanych mapach.
Więcej właściwie żadnego komentarza nie trzeba. Oddajmy zatem ponownie głos burmistrzowi Kijewskiemu (obecnie staroście), który w 1995 głosił: "Dość już ciągłej dyskusji nad tą sprawą. Przystąpmy wreszcie do tego zadania. Choćby małymi krokami posuwajmy je do przodu".
Halina Bielawska
2003.02.26