Czwartego lutego zmarł Wojciech Pokora. Wybitny aktor komediowy. Określenie „komediowy” tak jakby trochę pomniejsza wielkość talentu artysty. Wybitny aktor dramatyczny pozornie brzmi znacznie godniej i poważniej.

Wojciech Pokora
Wojciech Pokora (Żorż Ponimirski) z Romanem Wilhelmim w serialu „Kariera Nikodema Dyzmy”

Tymczasem aktorski geniusz Wojciecha Pokory stawia go pośród największych artystów teatru i kina, niezależnie od repertuaru, w jakim się specjalizowali. Takich powszechnie uznanych mistrzów sceny, jak Gustaw Holoubek, Tadeusz Łomnicki, czy Janusz Gajos, możemy ustawić w jednym rzędzie z Wojciechem Pokorą. Na najwyższej półce!

Paradoksalną ciekawostkę stanowi współpraca Pokory z Olgą Lipińską, przy realizacji jej telewizyjnego kabareciku. Proszę zwrócić uwagę, że o ile w teatrze i filmie imponował on swoją vis comica w rolach komediowych, to w „Kabareciku” grał wprawdzie zabawnego dyrektora, ale kiedy śpiewał solową piosenkę, to była to niemal zawsze piosenka poważna, przejmująca, tak zwana aktorska, wymagająca najwyższych, dramatycznych umiejętności. Na przykład „Gdy rozum zmęczony” z tekstem Osieckiej, czy „Jest taka droga na skraju osiedla”. Olga Lipińska potrafiła, jak mało kto, dostrzec możliwości aktorskie swoich wykonawców i w stu procentach wykorzystać ich talent.

Wojciech Pokora urodził się w roku 1934.

 

 

Aby zapoznać się z pełną treścią artykułu zachęcamy
do wykupienia e-prenumeraty.