Szczycieńscy policjanci podsumowali swoją pracę w 2017 r. Z danych przedstawionych na odprawie rocznej przez komendanta powiatowego wynika, że znacząco wzrosła liczba wystawionych przez funkcjonariuszy mandatów, spadła za to liczba pouczeń. Więcej osób straciło także uprawnienia do kierowania pojazdami.

Wolą karać niż pouczać
W minionym roku szczycieńscy policjanci znacznie częściej sięgali po bloczki mandatowe

Narada roczna w Komendzie Powiatowej Policji w Szczytnie odbyła się w miniony wtorek. Udział w niej wziął zastępca komendanta wojewódzkiego w Olsztynie mł. insp. Arkadiusz Sylwestrzak oraz przedstawiciele lokalnych samorządów i prokuratury. Dane statystyczne obrazujące pracę szczycieńskiej jednostki przedstawił kierujący nią mł. insp. Tomasz Bzymek. W ubiegłym roku policjanci przeprowadzili 6388 interwencji. To o 46 więcej niż w 2016 r. Wzrosła również liczba ujawnionych wykroczeń – 18166 (+1455). Szczycieńscy policjanci znacznie częściej niż w 2016 r. sięgali po bloczki mandatowe. W ten sposób ukarano aż 12520 sprawców wykroczeń, podczas gdy w poprzednim roku było ich 8999. To wzrost o 40%. Mniej było za to pouczeń – tylko 3921(spadek o 90). Takie dane mogą dziwić. Obejmując funkcję komendanta powiatowego Tomasz Bzymek deklarował, że jego podwładni bardziej skoncentrują się na prewencji niż karaniu.

Pod względem zdarzeń w ruchu drogowym ubiegły rok był podobny do poprzednich. Na drogach powiatu doszło do 83 wypadków, jednego więcej niż w 2016 r. Spadła za to, z 9 do 6, liczba ofiar śmiertelnych. Funkcjonariusze zatrzymali 164 uprawnienia do kierowania (+8), w tym za jazdę po spożyciu alkoholu 28 (-39). Zmniejszyła się liczba kierujących z promilami – z 214 do 164. Na podobnym poziomie utrzymują się za to dane dotyczące pijanych rowerzystów. W ubiegłym roku ujawniono 53 takie przypadki, o jeden więcej niż rok wcześniej. W kategorii zagrożeń w ruchu drogowym dominuje przekraczanie dozwolonej prędkości (302 ujawnione przypadki). Pod tym względem powiat jest w wojewódzkiej czołówce – wyprzedzają nas tylko Olsztyn, Ostróda i Elbląg.

Szczycieńska komenda nadal chętnie korzysta ze wsparcia samorządów w finansowaniu służb ponadnormatywnych. W ubiegłym roku z tego tytułu uzyskano łącznie 35,6 tys. zł, z czego najwięcej na ten cel wyłożył samorząd miasta Szczytna – 15,5 tys. złotych. Od lipca do września przeprowadzono 198 takich służb.

(ew)