Wraz z początkiem Wielkiego Postu zaczyna się akcja mająca nie tylko wskazywać młodzieży zgubne skutki uzależnień, ale też zwrócić uwagę na temat wolności i jej granic. W zaplanowane na ponad dwa miesiące działania włączą się wszystkie miejscowe parafie, a także miasto i stowarzyszenie „Uczeń”. W ramach przedsięwzięcia przewidziano specjalne zajęcia w szkołach, akcje informacyjne, happening oraz koncert muzyki religijnej w Miejskim Domu Kultury.
ZACZĘŁO SIĘ NA PIELGRZYMCE
„Wolność jest w nas” to hasło adresowanej głównie do młodzieży akcji, która z początkiem marca rusza w Szczytnie. Jej celem jest nie tylko wskazanie, jak zgubne skutki pociągają za sobą różne rodzaje uzależnień, ale też uczulenie młodych ludzi na kwestie związane z wolnością, podejmowanymi decyzjami i życiowymi wyborami. Po raz pierwszy swoje siły połączyły różne instytucje – Kościół, Miejska Komisja ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Stowarzyszenie „Uczeń”. Pomysłodawcą przedsięwzięcia jest ks. Tomasz Jarzynka, wikary w parafii Chrystusa Króla w Szczytnie. Jak mówi, ideą akcji żył od dwóch lat. Zaczęło się podczas pielgrzymki na Jasną Górę, kiedy prowadził szczycieńską grupę. Wtedy rozmawiał z młodymi ludźmi na temat alkoholu.
– Młodzież wie, że ma on zgubny wpływ, ale nie orientuje się, co robić, gdy już wpadnie się w uzależnienie – mówi ks. Tomasz. Do działania zainspirowały go także nauczanie ks. Jerzego Popiełuszki o wolności oraz płyta przedstawicielki nurtu religijnego w muzyce, Magdy Anioł, która w jednej z piosenek porusza temat wyboru – albo życie, albo śmierć.
PLAKATY, LEKCJE I KONCERT
Pierwotnie projekt miał być sprowadzony do jednorazowej pogadanki, ale szybko jednodniowa inicjatywa zmieniła się w trwającą ponad dwa miesiące akcję. Z początkiem marca w mieście pojawią się plakaty sygnalizujące problem pod hasłem „Gdzie kończy się wolność?” przedstawiające pijanych młodych ludzi na dworcu. Oprócz nich wydrukowane zostaną ulotki ze wskazówkami mówiącymi o tym, kiedy zaczynają się problemy z alkoholem. Równolegle w szkołach podstawowych i gimnazjach odbędą się lekcje oparte na konspekcie przygotowanym przez Aleksandra Stańka, prezesa Stowarzyszenia „Uczeń”, będącego partnerem akcji. Zajęcia mają dotyczyć zagadnienia wolności i zniewolenia.
– Chcemy pogłębić ten temat i pokazać go nie tylko przez pryzmat alkoholu, ale też innych zniewoleń, takich jak choćby narkomania, uzależnienie od komputera, presja grupy rówieśniczej, zależność od opinii innych czy lęk przed odrzuceniem – wylicza Aleksander Staniek. Do akcji włączyły się też wszystkie parafie dekanatu Szczytno oraz Szymany i Wielbark. Podczas wielkopostnych rekolekcji wątki do niej nawiązujące mają się pojawić w głoszonych przez księży kazaniach. W parafii Chrystusa Króla odprawiana będzie w tym czasie specjalna msza dla młodzieży. W ramach działań przewidziany jest także happening z udziałem uczniów, wystawa prac plastycznych i prezentacja literackich dokonań dotyczących wolności. Całość zwieńczy koncert Magdy Anioł w MDK-u, zaplanowany na 5 maja.
– Nie łudzimy się, że po jednej takiej akcji Szczytno zacznie żyć w trzeźwości. Chcemy jednak dać młodym ludziom do myślenia, wpłynąć na zmianę mentalności – mówi ks. Tomasz Jarzynka.
COŚ NOWEGO
W działania zaangażował się również miejski samorząd. Burmistrz Danuta Górska podkreśla, że wpływ na to mieli partnerzy przedsięwzięcia, którzy pozwalają wierzyć, że uda się osiągnąć zamierzony cel.
– Samorząd powinien zajmować się wychowaniem młodzieży, tym, co robi w czasie wolnym i jakie wartości wyznaje – mówi Danuta Górska. Miasto ma nadzieję, że poprzez akcję uda się dotrzeć do jak najszerszej grupy.
– Chcemy oddziaływać na młodych ludzi różnymi sposobami. Niektóre formy oddziaływania już się młodzieży „przejadły”, dlatego proponujemy coś nowego, innego – mówi inspektor Małgorzata Enerlich z wydziału edukacji. Honorowy patronat nad akcją, oprócz burmistrz Szczytna objął również arcybiskup metropolita warmiński Wojciech Zięba.
(ew)/fot. E. Kułakowska