Długie weekendy to już nasza narodowa tradycja. Na ogół wystarcza jeden lub dwa odpracowane dni, by zrobić sobie niemal prawdziwe wakacje. Taka pokusa pojawi się już za kilka dni - kiedy wyruszymy na majowy weekend, tyle że piątku, tj. drugiego maja wcale nie musimy odpracowywać!

Wolny piątek

Dni świąteczne wymienia ustawa

Przypomnijmy, że dni świąteczne są wymienione w art.1 pkt 1 ustawy z dnia 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych od pracy (Dz.U. nr 4, poz. 28 z późniejszymi zmianami). Należą do nich oczywiście najbardziej nas teraz interesujące 1 i 3 maja. Jednak 3 maja przypada w tym roku w sobotę - już należy w tym miejscu wszystkich uspokoić - nic nie tracimy i nic nam nie przepada.

Gdy święto wypada w sobotę

Kres wątpliwościom położył Sąd Najwyższy w uchwale z 14 listopada 2001 r. stwierdzając w niej, że wystąpienie święta będącego dniem wolnym od pracy, w innym niż niedziela dniu tygodnia powoduje odpowiednie zmniejszenie liczby dni - a tym samym godzin pracy. Czyli mówiąc krótko, jeżeli święto wymienione w ustawie przypada w innym niż niedziela dniu, np. w wolną sobotę to pracodawca obowiązany jest wyznaczyć inny dzień wolny od pracy. I tak, w tym tygodniu - może to być np. 2 maja, piątek lub 5 maja, poniedziałek.

Z analogiczną sytuacją będziemy mieli do czynienia w listopadzie, kiedy to Wszystkich Świętych też przypada w sobotę. Pracodawca będzie obowiązany również wyznaczyć inny dzień wolny od pracy, np. 3 listopada.

W odmiennej sytuacji znajdują się nauczyciele, dla których dni wolne regulowane są organizacją roku szkolnego. W piątek, tj. 2 maja większość szkół odpracowuje dzień 20 czerwca. Tak więc uczniowie odbiorą świadectwa już 18 czerwca w środę, a Boże Ciało będzie już pierwszym dniem wakacji.

Uwaga, nie każdy może odpracować przedłużony weekend

Kolejny długi weekend czeka nas w dniach od 19 do 22 czerwca, ale piątek po Bożym Ciele, tj. 20 czerwca trzeba już niestety odpracować. Jednak nie wszyscy z tej możliwości mogą skorzystać, np. osoby niepełnosprawne ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności podlegają szczególnej ochronie, która rozciąga się też na normy czasu pracy. Czas pracy takiego inwalidy nie może przekraczać 7 godzin na dobę i 35 godzin w tygodniu. Zatem niepełnosprawni, jeśli chcą dłużej wypoczywać, na dzień oddzielający weekend, tj. 20 czerwca powinni wziąć urlop wypoczynkowy lub bezpłatny.

Beata Koralewska


Podstawa prawna:

1. Art. 138 § 1 kodeksu pracy

2. Uchwała SN z 14 listopada 2001 r., III ZP 20/01 (Biuletyn Sądu Najwyższego 2001/11/8)

3. Art. 15 ust. 2 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz.U. z 1997 r., nr 123, poz.776 z późn. zm.)

2003.04.30