Sławomir Sawicki jest kandydatem Wspólnoty Samorządowej na burmistrza Szczytna. Wcześniej należał do Forum Samorządowego, ale odszedł, bo nie pasowała mu rola opozycjonisty w samorządzie powiatowym.
CZŁOWIEK BEZ STRESU
Wspólnota Samorządowa to kolejne ugrupowanie, które idzie do wyborów z zapowiedzią gruntownych zmian w sposobie zarządzania miastem. Krytycznie ocenia dokonania dotychczasowych włodarzy i jednocześnie kandydatów na burmistrza: Pawła Bielinowicza, Andrzeja Kijewskiego i Henryka Żuchowskiego. Prezes Wspólnoty Adam Żywica, podobnie jak Adam Krzyśków uważa, że powinni oni już przejść do historii Szczytna, a ich miejsce zająć osoba, która będzie potrafiła skupić radę miejską wokół strategicznych celów.
- Taką osobą jest nasz kandydat Sławomir Sawicki, który znakomicie daje sobie radę pracując w zespole. Jest odporny na stres, a do tego jeszcze to dobry negocjator. Potrafi wokół siebie skupić taką grupę ludzi, która będzie skutecznie walczyć o najwyższe cele - zapewnia Żywica. Według niego tylko nowa twarz na stanowisku burmistrza może uzdrowić atmosferę we władzach samorządowych. Rada Miejska tak spolaryzowana jak w minionej kadencji nie będzie w stanie spełniać oczekiwań społeczeństwa.
- Podział głosów 10:10 powodował, że praktycznie o wszystkim decydowało stanowisko radnego Tomaszewskiego - mówi Żywica.
Z kolei o działalności samorządu powiatowego zarówno Żywica, jak i Sawicki mają pozytywne zdanie. Czy to dlatego, że ten pierwszy zasiadał w zarządzie powiatu, a drugi był przewodniczącym komisji zdrowia?
- Zdecydowana większość uchwał miała akceptację 18 radnych, tylko radny Pawłowicz był w opozycji - zauważa Żywica. - Życzyłbym radzie miejskiej takiego rozsądku.
Sławomir Sawicki ma 38 lat, żonę i troje dzieci. Od 19 lat pracuje w ZOZ-ie w Dziale Pomocy Doraźnej, od 2,5 lat na stanowisku koordynatora. Jest założycielem i prezesem Stowarzyszenia na Rzecz Pomocy Stacji Ratownictwa Medycznego w Szczytnie.
NIE CHCIAŁ BYĆ W OPOZYCJI
Twórcą i jeszcze do niedawna jednym z liderów Wspólnoty był Paweł Bielinowicz. Mając poparcie tego ugrupowania wygrał wybory w 2002 r. Kiedy na początku br. przegrał z Sawickim rywalizację o to, który z nich będzie kandydatem Wspólnoty na burmistrza w tegorocznych wyborach odszedł i założył nowe stowarzyszenie Dialog. Ich drogi całkowicie się jednak nie rozeszły, o czym najlepiej świadczy fakt, że Wspólnota i Dialog będą, obok Samoobrony i PiS, tworzyć jeden blok wyborczy.
Politycy Wspólnoty dziwią się postawie podwładnej Bielinowicza wiceburmistrz Danuty Górskiej. W ich ocenie postawiła go w trudnej sytuacji, zgłaszając niemal w ostatniej chwili start w wyborach na burmistrza. Przewidują, że wyborcom nie spodoba się też to, że brała pod uwagę start w barwach dwóch różnych ugrupowań politycznych - PSL i PO.
Zarzuty nielojalności i zdrady wcześniej padały też pod adresem kandydata Wspólnoty Sławomira Sawickiego. Formułował je Henryk Żuchowski, lider Forum Samorządowego. Sawicki cztery lata temu wszedł do Rady Powiatowej jako jedyny reprezentant Forum. Wkrótce potem wystąpił ze stowarzyszenia. Czy czuje się zdrajcą?
- Broń Boże - odpowiada. - Nie jestem marionetką, a do takiej roli chciał mnie sprowadzić pan Żuchowski. Miałem mówić i robić to, co on sobie życzył. A ja jestem tak wychowany, że rozsądek bierze górę. Szedłem do rady z głównym założeniem, żeby działać na rzecz szpitala, czyli realizować, to do czego zobowiązałem się swoim wyborcom i współpracownikom. Chciałem mieć wpływ na rządzenie powiatem, a Żuchowski widział mnie w roli opozycjonisty.
POJEDYNKI W OKRĘGACH
Kandydaci Wspólnoty znajdują się na listach do wszystkich okręgów miejskich i powiatowych oraz do rad gmin Szczytno i Świętajno. Faworytami do zdobycia mandatu na pewno będą lekarze Andrzej Lipiński i Adam Skowroński, którzy wspólnie ze Sławomirem Sawickiem rywalizować będą o mandat do powiatu z okręgu w Szczytnie. Ciekawa rywalizacja zapowiada się też w okręgu gminy Szczytno. Na liście Wspólnoty tuż za prezesem Żywicą figuruje Jolanta Cielecka, skarbnik gminy. Urząd przy jej niekwestionowanym udziale od lat pozyskuje znaczne środki z Unii Europejskiej, należąc do najprężniejszych samorządów w województwie warmińsko-mazurskim.
- Zdaję sobie sprawę, że może zdobyć więcej głosów ode mnie - przyznaje Żywica, który zasiada w radzie powiatu od początku, czyli od 1998 r.
Do walki o reelekcję przystąpią dotychczasowi radni miejscy Henryk Wilga, Maryla Wierzbicka i Jan Napiórkowski.
Wspólnota desygnuje też swoich ludzi do walki o fotel wójta w gminach: Świętajno (Jeremiasz Brzostowski) i Dźwierzuty (Dariusz Lepczak), poprze też kandydatów startujących z innych komitetów: Sławomira Wojciechowskiego - (Szczytno) i Grzegorza Zapadkę (Wielbark).
Andrzej Olszewski
2006.10.25