Wiersze największych poetów XIX i XX wieku, patriotyczne pieśni i przypomnienie życiorysu Józefa Piłsudskiego złożyły się na program wieczornicy przygotowanej przez uczniów Gimnazjum nr 2. Popisom szczycieńskiej młodzieży przyglądali się rówieśnicy z polskiej szkoły w Białej Wace na Litwie, którzy odwiedzili nasze miasto w ramach projektu realizowanego przez obie zaprzyjaźnione placówki.

Wspólny Marszałek

Kontrowersyjny bohater

Zanim szczycieńscy gimnazjaliści rozpoczęli wieczornicę (20 kwietnia), głos zabrały opiekunki litewskiej młodzieży. W podzięce za zaproszenie do odwiedzenia naszego miasta, wręczyły dyrektorce Gimnazjum nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi, Teresie Feszczyn, bochen czarnego chleba wileńskiego i obraz przedstawiający Matkę Boską Ostrobramską.

Bohatera wieczoru, a właściwie późnego popołudnia, bo właśnie o tej porze w szkolnej świetlicy można było oglądać występy uczniów, wybrano nieprzypadkowo. Józef Piłsudski jest postacią, która na stałe wpisała się w historię obu państw, ale nie zawsze jej zasługi oceniane są pozytywnie. Wielu mieszkańców Litwy do dziś nie może zapomnieć Marszałkowi włączenia części kraju do II Rzeczypospolitej w 1920 roku.

Życiorys przeplatany poezją

Programu nie zdominowały jednak dziejowe zaszłości. Gimnazjaliści pod kierunkiem nauczyciela historii Jarosława Kubiaczyka przedstawili życiorys Piłsudskiego, obfitujący w niezwykle ciekawe epizody i zdarzenia. Młodzież przypomniała jego działalność w kraju od czasu zaborów, kiedy był członkiem PPS-u stale inwigilowanym przez carskich szpiegów, aż po ostatnie, pełne goryczy i rozczarowania lata w odrodzonej Polsce. Opowieść o życiu Marszałka została urozmaicona wierszami wielkich poetów związanych z Litwą. Nie zabrakło więc utworów Adama Mickiewicza, Władysława Syrokomli i Czesława Miłosza. Zebrani na wieczornicy usłyszeli również poezję Juliusza Słowackiego, który wprawdzie nie urodził się na Litwie, ale za to był ulubionym twórcą Józefa Piłsudskiego. Ciekawy komentarz do działalności politycznej Marszałka w odrodzonej Polsce stanowiły wiersze Juliana Tuwima i Jana Lechonia. Nie zabrakło także "Pierwszej Brygady" odśpiewanej przez chór dziewcząt.

Kręta historia - wspólna przeszłość

Pod wrażeniem występu gimnazjalistów była obecna na wieczornicy Janina Surgał, prezes Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Wileńsko-Nowogródzkiej. Dziękując im za ciekawy program, przypomniała jednocześnie, że w maju minie 70 lat od śmierci Marszałka.

Wieczornica została zorganizowana przez Szkolny Klub Europejski w ramach projektu "Kręta historia - wspólna przyszłość w UE", którego celem jest m.in. przybliżanie młodym ludziom wybitnych osobistości z dziejów obu państw. W zeszłym roku gimnazjaliści ze Szczytna gościli w Białej Wace oddalonej ok. 30 km od Wilna, w tym roku przyszła kolej na rewizytę. Polska młodzież z Litwy pod opieką Krystyny Turkot, Ireny Miskiełowicz i Łorety Grygorowicz spędziła w naszym mieście trzy dni (20.04.-22.04.). Podczas pobytu litewscy uczniowie wzięli udział m.in. w warsztatach muzycznych, na których poznawali polskie piosenki, mieli też okazję zwiedzić Szczytno. Goście znad Wilii uczestniczyli również w spotkaniu w Chacie Mazurskiej dotyczącym zmian, jakie zaszły w Polsce i na Litwie po wstąpieniu obu krajów do Unii Europejskiej. W planach mieli też ognisko integracyjne i mecz siatkówki z uczniami Gimnazjum nr 2.

Ewa Kułakowska

2005.04.27