Mieszkańcy gmin powiatu szczycieńskiego wybierali w minioną niedzielę swoich delegatów do Rady Powiatowej Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej w Szczytnie. Nie obyło się bez niespodzianek.

Wybory do Izb Rolniczych

- Izby rolnicze pełnią rolę samorządu zajmującego się wszystkimi sprawami dotyczącymi rolnictwa i obszarów wiejskich - mówi Romuald Tański, prezes powiatowej struktury w Szczytnie. W niedzielę 4 lutego w całej Polsce odbyły się wybory delegatów na trzecią już kadencję izb. Mieszkańcy poszczególnych gmin naszego powiatu mieli prawo wyboru dwóch swoich przedstawicieli do rady powiatowej. Niestety frekwencja była bardzo niska, rzadko przekraczała 10 %.

- Pewnie dlatego, że do wyborów stanęło mało kandydatów. W naszej gminie tylko dwóch, z góry więc było wiadomo, że przejdą - tłumaczy Władysław Kulas, rolnik z Niedźwiedzi, który jest delegatem do izby od początku jej istnienia.

Być może przyczyna tkwi w tym, że izby nie posiadają uprawnień decyzyjnych.

- Nie bez znaczenie jest jednak to, że opiniujemy wszystkie kwestie związane z rolnictwem znajdujące się w projektach ustaw czy rozporządzeń - mówi Romuald Tański, od dwóch kadencji członek Krajowej Rady Izb Rolniczych.

- Efektem naszych starań jest np. wywalczenie dla rolników prawa pierwokupu gruntów na swoim terenie - dodaje Zbigniew Golon z Korpel.

DŹWIERZUTY

W gminie Dźwierzuty frekwencja wyniosła zaledwie 3%. Mandaty do izby rolniczej zdobyli tu były wójt Czesław Wierzuk i Kazimierz Wasielewski, który ponownie zdobył zaufanie mieszkańców. Przegrał natomiast drugi z dotychczasowych delegatów Dariusz Lorenz.

WYNIKI:

1. Czesław Wierzuk, l. 53, Dźwierzuty - 80 głosów,

2. Kazimierz Wasielewski, l. 60, Targowo - 74,

3. Leszek Zbrzyski, l. 53, Jabłonka - 54,

4. Dariusz Lorenz, l. 42, Sąpłaty - 42.

JEDWABNO

Zdecydowanie najsłabsze zainteresowanie wyborami zanotowano w gminie Jedwabno, gdzie do urn poszły zaledwie 24 osoby spośród 2282 uprawnionych. Wybierano tylko jednego przedstawiciela, bo więcej chętnych nie było. Został nim dotychczasowy delegat Bogdan Januszkiewicz (l.50) z Jedwabna.

- Ogłoszenia o wyborach szeroko rozkolportowaliśmy, informacja do społeczeństwa na pewno dotarła - zapewnia Andrzej Żywica z Urzędu Gminy w Jedwabnie. Dlaczego zatem frekwencja była tak niska (1,05%)?

- Ludzie są jacyś zniechęceni, panuje wśród nich apatia - odpowiada urzędnik.

PASYM

W mieście i gminie Pasym wygrał dotychczasowy delegat Romuald Tański. Oprócz niego w powiatowej izbie zasiądzie jeszcze Marzena Opęchowska, która zajmie miejsce zwolnione przez burmistrza Bernarda Miusa. Mandatu delegata nie zdobył radny Andrzej Lejman.

WYNIKI:

1. Romuald Tański, l. 52, Pasym - 150 głosów,

2. Marzena Opęchowska, l. 43, Michałki - 58,

3. Andrzej Lejman, l. 48, Tylkowo - 49.

ROZOGI

W tej gminie zanotowano sporą niespodziankę. Wybory przegrały osoby znane ze społecznej działalności - radna powiatowa Wiesława Kąkol i były sołtys Dąbrów Czesław Lis. Mandaty delegatów wywalczyli Henryk Gwiazda (ponownie) i Agata Szydlik. Frekwencja nieznacznie przekroczyła 10%.

WYNIKI:

1. Agata Szydlik, l. 33, Dąbrowy - 166 głosów,

2. Henryk Gwiazda, l. 58, Borki Rozoskie, - 148,

3. Wiesława Kąkol, l. 51, Rozogi - 74,

4. Czesław Lis, l. 55, Dąbrowy - 66.

SZCZYTNO

W gminie Szczytno wszystko będzie po staremu. Do rywalizacji przystąpiło tylko dwóch kandydatów, obecnie zasiadających w radzie powiatowej izby rolniczej - Zbigniew Golon (l. 55) z Korpel i Władysław Kulas (l. 50) z Niedźwiedzi. Pierwszy otrzymał 23 głosy, drugi - 38. Frekwencja wyniosła 7%.

ŚWIĘTAJNO

Prawdziwą sensacją jest przegrana byłego wójta Jerzego Fabisiaka, który swego czasu też pełnił funkcję wiceprzewodniczącego izby na szczeblu wojewódzkim. Najwięcej głosów otrzymał dotychczasowy delegat Sławomir Grzegorczyk. Drugi Marian Pac nie stanął do wyborów. Frekwencja była bliska 11%.

WYNIKI:

1. Sławomir Grzegorczyk, l. 34, Świętajno - 65 głosów,

2. Waldemar Lenkiewicz, l. 40, Jerominy - 35,

3. Jerzy Fabisiak, l. 53, Świętajno - 30,

4. Mieczysław Bałdyga, l. 48, Konrady - 29.

WIELBARK

Podobnie jak w gminie Szczytno, mandaty do zasiadania w powiatowej izbie zdobyli dotychczasowi delegaci Ryszard Pieńkos (l. 37 - Głuch) i Tadeusz Pisarski (l. 56 - Wielbark), otrzymując odpowiednio 16 i 18 głosów. Innych kandydatów nie było. Frekwencja - 1,8%.

(olan)

2007.02.07