POCZĄTKI WSI

Wilamowo lokowano 24 stycznia 1646 r. Wtedy to Hans Simon otrzymał przywilej na 40 włók chełmińskich na założenie wsi. Wraz z nim pojawiło się 37 osadników. W 1782 r. było tu już 65 dymów, a w 1858 r. - 96 chałup.

Wyjątkowy cmentarz w Wilamowie
Wilamowo przed I wojną światową

W okresie międzywojennym w Wilamowie działały dwie cegielnie, jedna należała do Józefa Olschinskiego, druga była własnością Konopatzkiego. W 1939 r. wzniesiono 2-klasowy budynek szkolny. Wcześniej funkcjonowała tu szkoła ewangelicka. Wieś położona jest wokół dwóch stawów.

MAZURSKIE NAGROBKI

Około 1,5 km na południowy zachód od Wilamowa znajduje się cmentarz ewangelicki, na którym grzebano mazurskich mieszkańców tej wsi. Cmentarz ten to jedyne miejsce w powiecie szczycieńskim, w którym można zobaczyć stare mazurskie nagrobki z danymi zapisanymi w języku polskim. Zachowały się tu trzy zapisane gwarą mazurską kamienie. To prawdziwa rzadkość. Z tego co obecnie wiadomo, oprócz Wilamowa można takie kamienie zobaczyć jeszcze tylko w dwóch miejscach na Mazurach (w Wilkasach - gmina Giżycko i w Staświnach - gmina Miłki).

Krzyż na cmentarzu ewangelickim w Wałach

Dlaczego nie zachowało się ich na naszym terenie więcej?

 

 

Aby zapoznać się z pełną treścią artykułu zachęcamy
do wykupienia e-prenumeraty.