Wśród nagrodzonych w konkursie prac znalazły się obrazy, hafty, wyroby ceramiczne, wycinanki, a nawet dzieła wykonane z... makaronu. Niepełnosprawni artyści wykazali się nie lada inwencją, o czym można się przekonać oglądając wystawę w Miejskiej Bibliotece Publicznej.

Wyobrażnia i inwencja

Przybywa uczestników

Przegląd został zorganizowany już po raz czwarty przez Stowarzyszenie Pomocy na Rzecz Osób Niepełnosprawnych. Z każdym rokiem przyciąga on coraz większą liczbę uczestników z powiatu szczycieńskiego. W pierwszym swoje prace prezentowały 104 osoby, w tegorocznym już 169. Ucieszyło to Mariannę Kask, kierowniczkę Warsztatów Terapii Zajęciowej w Szczytnie.

- Ważniejsze od liczby uczestników jest jednak to, że ludzie, z którymi los obszedł się czasami bardzo okrutnie, przestają się bać, pokazują to, co potrafią, jak postrzegają świat, jakie są ich odczucia i marzenia, co myślą o otaczającej ich rzeczywistości - mówiła podczas środowego wręczania nagród i wyróżnień w Miejskim Domu Kultury.

Uznanie jurorów

Tegoroczny przegląd odbywał się pod hasłem "Wytwory mojej pracy świadectwem naszego regionu". Konkursowe prace powstawały pod okiem instruktorów w siedmiu placówkach zajmujących się osobami niepełnosprawnymi na terenie naszego powiatu. Zostały wykonane różnymi technikami. Obok dzieł malarskich, na wystawie znalazły się bowiem hafty i tkaniny, ceramika, grafika i collage. Twórcy prezentowanych w Miejskiej Bibliotece Publicznej prac korzystali też z materiałów, które z pozoru służą do czegoś zupełnie innego niż działalność artystyczna. Andrzej Kotarski i Janusz Kłosiński z Zabiel przygotowali na przegląd drzewko z... makaronu. Na wystawie znalazły się również kompozycje z liści i szyszek oraz kawałków drewna. Inwencję niepełnosprawnych twórców doceniło jury, w skład którego weszli Andrzej Symonowicz, Monika Ostaszewska-Symonowicz i Jan Napiórkowski.

- Nagrodzone przez nas prace prezentują dość wysoki poziom artystyczny - uważa Monika Ostaszewska-Symonowicz.

Oprócz prezentacji prac plastycznych i rękodzieła, w ramach przeglądu odbył się także III Powiatowy Konkurs Literacki Prozy i Poezji Osób Niepełnosprawnych. Wzięło w nim udział dziewięciu autorów. Pierwsze miejsce przyznano Dariuszowi Karabeli ze Środowiskowego Domu Opieki Społecznej, który zachwycił jurorki-polonistki wierszami "Puste życie" i "Życie". Nagrodzone i wyróżnione utwory zaprezentowały publiczności zgromadzonej w MDK-u uczennice SP 3 pod kierunkiem Grażyny Zalewskiej.

Najwięcej wyróżnionych w przeglądzie prac powstało w szczycieńskich Warsztatach Terapii Zajęciowej, dlatego placówka ta otrzymała specjalny puchar od starosty. Z kolei Stowarzyszenie Pomocy na Rzecz Osób Niepełnosprawnych uhonorowało przyznawanymi od kilku lat "Promykami" firmy i instytucje wspierające ludzi dotkniętych przez los. W tym roku doceniono wójtów gmin Dźwierzuty i Świętajno oraz Andrzeja Symonowicza i Monikę Ostaszewską-Symonowicz, którzy od początku istnienia przeglądu biorą udział w pracach jury.

(łuk)

2004.11.24