Szkoła Podstawowa nr 6 w Szczytnie, jako jedyna w województwie, znalazła się w gronie 21 szkół, które otrzymały nagrody, bądź wyróżnienia w ogólnopolskim konkursie „Szkoła Czytelników”.

Wyróżnienie dla
Dyrektor SP 6 Ewa Bakalarska i laureaci konkursu promującego czytelnictwo: Konrad Kublik (kl. VI c), Amelia Mikołajczyk i Michalina Siedor (kl. VI b) oraz nauczyciel Przemysław Bugaj

Jedna z największych w Polsce księgarni internetowych TaniaKsiazka.pl ogłosiła konkurs „Szkoła Czytelników”, który miał na celu zainspirowanie uczniów szkół podstawowych do czytania i rozwijania pasji literackich. Inicjatywa, nad którą honorowy patronat objęli: Minister Edukacji, Rzecznik Praw Dziecka oraz Prezydent Białegostoku spotkała się z bardzo dużym zainteresowaniem. Zgłosiło się 150 zespołów ze szkół z całej Polski, zarówno z dużych i mniejszych miast, jak i wsi. W sumie do rywalizacji przystąpiło niemal tysiąc osób.

Zadanie konkursowe polegało na kreatywnej odpowiedzi na pytanie „Jak książki budują mosty?”. Najchętniej wybieraną przez uczestników formą były filmiki wideo (do 60 sekund), wpłynęło ich na konkurs 60. Poza tym zespoły zgłaszały zdjęcia, prezentacje, prace plastyczne i pisemne. Uroczysta gala finałowa odbyła się 19 czerwca 2024 r. w Książnicy Podlaskiej w Białymstoku, gdzie spotkała się część laureatów, ich nauczyciele, rodzice oraz organizatorzy. Jury przyznano 4 nagrody i 17 wyróżnień, jedno z nich, jako jedyna z województwa warmińsko-mazurskiego, w kategorii klas V-VIII otrzymała Szkoła Podstawowa nr 6 w Szczytnie. Jej zespół pod nazwą „Czytelnicy na 6”, który tworzą uczniowie klas VI b i d Amelia Mikołajczyk, Michalina Siedor i Konrad Kublik, przygotował pod nadzorem nauczyciela Przemysława Bugaja promujący czytelnictwo film.

- Z raportu Biblioteki Narodowej wynika, że w 2023 roku aż 57% Polaków nie przeczytało żadnej książki. Dlatego w ramach promocji czytelnictwa założyłem w naszej szkole grupę „Czytelnicy na 6” – mówi Przemysław Bugaj. - Czytanie w ogóle, a książek w szczególności, niesie ze sobą szereg korzyści, np.: poszerza wiedzę, rozwija wyobraźnię, kształtuje osobowość, poprawia koncentrację czy dostarcza rozrywki – dodaje.

Podczas gali w Białymstoku organizatorzy konkursu w bardzo pochlebnych słowach wyrażali się o jego uczestnikach. Podkreślali, że podejmowane przez nich działania stanowią wzór dla innych szkół.

(o)