Ewa Kułakowska z „Kurka Mazurskiego” znalazła się w elitarnym gronie dziennikarzy nominowanych do nagrody w konkursie Local Press 2012. Wyróżnienie otrzymała za cykl artykułów poświęconych kuriozalnej sytuacji w szczycieńskim szpitalu.

Wyróżnienie dla dziennikarki KURKA

W środę 13 lutego w sali kolumnowej Sejmu RP odbyła się uroczysta gala V Konkursu SGL Local Press 2012 organizowanego przez Stowarzyszenie Gazet Lokalnych pod patronatem marszałek sejmu RP Ewy Kopacz. W tym roku do oceny jurorów, wśród których znaleźli się dziennikarze ogólnopolskich mediów (m.in. „Rzeczpospolitej”, „Gazety Wyborczej”, PAP, TVN), zgłoszono 800 prac. Do ścisłego finału zakwalifikowano po 5 najlepszych w sześciu kategoriach. W gronie nominowanych w kategorii dziennikarstwo śledcze i interwencyjne znalazła się dziennikarka „Kurka Mazurskiego” Ewa Kułakowska za cykl artykułów opisujących sytuację w szczycieńskim szpitalu, kierowanym od dziewięciu lat przez Marka Michniewicza, jako … p.o. dyrektora. To umożliwiało mu równoległe prowadzenie prywatnego pogotowia ratunkowego, stanowiącego konkurencję dla jednostki będącej w strukturach szpitala w Szczytnie.

Po naszej publikacji sprawą zainteresowało się CBA, które potwierdziło zastrzeżenia. W efekcie Michniewicz pożegnał się ze stanowiskiem p.o. dyrektora szczycieńskiej lecznicy.

Rywalami Ewy Kułakowskiej do głównej nagrody byli dziennikarze „Kuriera Podlaskiego”, „Kuriera Słupeckiego” i „Tygodnika Podhalańskiego”. Właśnie wydawcy tego ostatniego tytułu, Jerzemu Jureckiemu przypadł główny laur. Nie było to zresztą dużą niespodzianką, bo kilka tygodni wcześniej miesięcznik „Press” uznał go „Dziennikarzem Roku”. „Tygodnik Podhalański” otrzymał jeszcze jedno prestiżowe wyróżnienie – tytuł „Gazety Lokalnej Roku”.

W pięcioletniej historii konkursu SGL Local Press jest to już trzecie wyróżnienie dla przedstawiciela „Kurka Mazurskiego”. Wcześniej wśród nominowanych do głównej nagrody znalazł się Wojciech Kułakowski, brat Ewy, a rok temu główny laur w kategorii dziennikarstwo śledcze i interwencyjne otrzymał Andrzej Olszewski.

NIE CHODZIĆ NA PASKU LOKALNYCH WŁADZ

Pełniący rolę gospodarza tegorocznej uroczystości wicemarszałek sejmu Cezary Grabarczyk podkreślał rolę mediów lokalnych.

– Bez debaty, którą państwo inicjujecie, prowadzicie, moderujecie, nie byłoby demokracji, nie byłoby państwa obywatelskiego. To co robicie jest Polsce potrzebne – mówił wicemarszałek. Z kolei przewodnicząca jury, znana dziennikarka śledcza Anna Marszałek, zwracała uwagę na to, że dziennikarze spełniają ważną rolę, patrząc na ręce lokalnym urzędnikom i tropiąc nieprawidłowości. To sprawia, że silne, niezależne tygodniki lokalne wpływają na jakość demokracji, większą przejrzystość decyzji urzędniczych i silniejsze więzi społeczne.

 - Staramy się nie stawać po żadnej stronie sporu i prezentujemy możliwie wszystkie punkty widzenia. Nie chodzimy na pasku lokalnej władzy, a wręcz przeciwnie, często mamy z nią konflikty – podawał sposób na zachowanie niezależności gazety Dominik Księski, prezes SGL i wydawca tygodnika „Pałuki”.

(o)