Na jedno miejsce w Radzie Powiatowej przyszłej kadencji przypada 13 chętnych, reprezentujących 8 komitetów. Czy posiadającemu obecnie 6 mandatów Polskiemu Stronnictwu Ludowemu uda się utrzymać dominację?
W ubiegłym tygodniu omawialiśmy listy komitetów startujących do Rady Miejskiej. Teraz pora na przedstawienie list ugrupowań walczących o miejsca w Radzie Powiatowej. O 19 mandatów ubiegać się będzie 255 kandydatów.
MIASTO SZCZYTNO
Najbardziej prestiżowa walka rozegra się w okręgu obejmującym miasto Szczytno, gdzie do zdobycia jest siedem mandatów. Z PO zabiegać o nie będzie m.in. dwóch aktualnych radnych - Andrzej Kijewski startujący z drugiej pozycji i Marek Kasprowicz, który zamyka listę. Na jej czele znajduje się Wiesława Bojarska, wicedyrektor Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Wsi w Urzędzie Marszałkowskim. Wśród kandydatów są lekarz Ewa Dziekońska, były dyrektor SOSW Jerzy Klenczon, fotograf Arkadiusz Dziczek i właścicielka Mazur-Polu Wanda Kwiatkowska. Także dwóch radnych będzie bronić swoich mandatów na liście PSL – otwierający ją starosta Jarosław Matłach i znajdujący się tuż za nim Waldemar Zimny. Dalej są m.in. prezes GS Kazimierz Samojluk, kierownik Warsztatów Terapii Zajęciowej, lekarz Andrzej Lipiński i reprezentant świata artystycznego Jarosław Chojnacki. Komitet Razem dla Mieszkańców do wyborczej walki poprowadzą pracownicy Miejskiego Ośrodka Sportu - szefujący mu podobnie jak i komitetowi, obecny radny Krzysztof Mańkowski oraz Arkadiusz Leska. Silne na tej liście środowisko sportowe reprezentuje także trener judo Michał Dymerski.
Forum Samorządowe z kolei postawiło na przedstawicieli służby zdrowia, którą firmują lekarze Ewa Masłowska-Tarasiuk i Mirosław Drapała, były radny miejski. Na czele listy stoi radny Krzysztof Pawłowicz. Siłę pedagogów doceniło natomiast Dobro Wspólne, wystawiając do walki o mandaty nauczycieli Alfreda Bugaja, byłego radnego miejskiego, Jerzego Sarbiewskiego i Andrzeja Modzelewskiego, dyrektora szkoły w Gromie. Liście przewodzą jednak przedsiębiorcy - Mirosław Medźwiedzki, przewodniczący Rady Powiatowej i Jacek Jastrzębski.
Nauczycieli nie brakuje też wśród kandydatów SLD. Są tu Elżbieta Kulikowska, dyrektor SP 6 i Mikołaj Kozaczuk, emeryt, radny powiatowy pierwszej kadencji. Liderem listy jest szef powiatowych struktur partii Konrad Ratkowski.
Prawo i Sprawiedliwość poprowadzą do boju Szczepan Olbryś, szef szczycieńskiego SKOK-u i Grzegorz Rusinowski, kandydujący również na burmistrza Szczytna, a Wspólnotę Samorządową – Sławomir Sawicki, również aspirujący do stanowiska burmistrza miasta.
GMINA SZCZYTNO
W największej w powiecie gminie wiejskiej do podziału są trzy mandaty. Zawalczą o nie z list PSL m.in. obecny radny Władysław Kulas, były radny Dariusz Jaskulski i sołtys Roman Waldemar Pogorzelski. Wśród kandydatów PO dominują pracownicy samorządowi: Irena Dzierlatka, dyrektor Zespołu Szkół w Szymanach, Aleksander Godlewski, kierownik Gospodarstwa Pomocniczego w Kamionku, Ewa Zawrotna, dyrektor instytucji kulturalnych w Lipowcu i liderująca liście obecna radna Jolanta Cielecka. W tym gronie jest też były wójt Leszek Mielczarek, dziś kierownik biura powiatowego ARiMR w Szczytnie. O mandat zabiegać też będą dotychczasowa radna Iwona Olbryś i kandydujący również na wójta Romuald Rosa (Dobro Wspólne). Szanse na zdobycie mandatu będzie miał także szef Wspólnoty Samorządowej, były radny i kandydat na wójta Adam Żywica.
DŹWIERZUTY – PASYM
W okręgu nr 3 w walce o trzy mandaty silną ekipę wystawiło PSL, które reprezentują m.in. były wójt Dźwierzut, obecny radny Czesław Wierzuk, burmistrz Pasymia Bernard Mius, dyrektor Szkoły Podstawowej w Pasymiu Cezary Łachmański i dyrektor biura poselskiego Adama Krzyśkowa Sylwia Jaskulska. W gronie faworytów wymieniani są także radni Lucyna Kobylińska (PO) i Dariusz Lepczak (Wspólnota Samorządowa) oraz Dariusz Lorenz (SLD), Krystyna Furtak i wicestarosta Kazimierz Oleszkiewicz (Forum Samorządowe), Zdzisław Manelski, dyrektor gimnazjum w Dźwierzutach i były wicestarosta Wiesław Szubka (Razem dla Mieszkańców).
ŚWIĘTAJNO – ROZOGI
Ciekawa walka zapowiada się także w okręgu nr 4. Tu o trzy mandaty zawalczą obecny radny Marek Sochalski i działacz społeczny Jarosław Kozikowski (PSL), Jan Lisiewski (PO), obecny radny Marek Nowotka, kierownik ZGKiM w Świętajnie Waldemar Popielarczyk i tamtejszy radny Wiesław Kozłowski (RdM). Komitet Wspólnota Samorządowa reprezentować będą m.in. dyrektor Szkoły Podstawowej w Rozogach, były radny Zbigniew Kudrzycki, sołtys Spychowa Renata Karwacka i były wójt gminy Świętajno Jerzy Fabisiak.
JEDWABNO – WIELBARK
Spośród 4 partii - PO, PiS, SLD i PSL - trzy pierwsze na swych listach dały „jedynki” przedstawicielom Jedwabna. Lokomotywą PSL ma być jeden z najstarszych w całym powiecie kandydatów na radnych 73-letni Jan Chodyna. Dopiero na trzecim miejscu jest obecna radna Barbara Pac, a na czwartym dyrektor Zespołu Szkół w Wielbarku Jerzy Szczepanek. Są tu jeszcze m.in. dyrektor MOPS-u w Pasymiu Krystyna Kabała i obecna radna gminna Elżbieta Miścierewicz-Otulakowska.
W rywalizacji „jedynek” najciekawiej zapowiada się pojedynek pomiędzy dwoma wyrazistymi postaciami, wójtem Jedwabna Włodzimierzem Budnym, jedynym kandydatem SLD z Jedwabna, a sołtys Szuci Marianną Barańską, startującą z PiS. W reprezentacji PO wystartują m.in. szefowa ośrodka zdrowia w Jedwabnie Halina Ważna i lekarz z Wielbarka Artur Górski oraz Marek Bojarski, pełniący obowiązki wójta Dźwierzut i kandydat na to stanowisko na następną kadencję. Środowisko medyczne reprezentowane jest też na liście Wspólnoty Samorządowej przez lekarza Romualda Tomaszka.
Listę kandydatów Razem dla Mieszkańców otwiera policjant, naczelnik Wydziału Kryminalnego KWP w Olsztynie Robert Kwiatkowski, a zamyka utalentowany piłkarz Omulwi Wielbark Marcin Wilga.
Wśród kandydatów komitetu Dobro Wspólne są natomiast dyrektor przedszkola w Wielbarku, radna powiatowa Dorota Szepczyńska i właściciel pensjonatu w Brajnikach, radny gminny Jacek Maksymowicz.
Kandydatom z Jedwabna trudno przebić się do Rady Powiatu ze względu na małą liczbę mieszkańców. Do tej pory ta sztuka udała się im tylko raz. W 2002 roku dokonał tego nadleśniczy Marek Trędowski. Jeśli w tych wyborach udałoby się powtórzyć jego sukces komukolwiek z jedwabieńskich kandydatów, to byłoby to z pewnością duże osiągnięcie nie tylko jego, ale i całej gminy.
(o, kr)