W powiecie szczycieńskim funkcjonuje 89 rodzin zastępczych, do których tylko w tym roku trafiło 46 dzieci. Potrzeby są więc znacznie większe. - Nasze rodziny są przeładowane i gdyby rocznie zgłosiły się do nas trzy nowe, byłoby to satysfakcjonujące – mówi Justyna Maroszek, kierownik zespołu ds. pieczy zastępczej w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie. Dlatego jego pracownicy podejmują szereg działań promujących rodzicielstwo zastępcze. Jednym z nich była wystawa zdjęć otwarta w siedzibie Starostwa Powiatowego.
LEPSZA RODZINA ZASTĘPCZA NIŻ DOM DZIECKA
W miniony czwartek w siedzibie Starostwa Powiatowego otwarta została wystawa zdjęć, w większości wykonanych przez Pawła Salamuchę, prezentujących rodziców zastępczych wraz z ich podopiecznymi. Wpisuje się ona w cykl działań Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Szczytnie mających na celu promocję rodzicielstwa zastępczego. - To bardzo ważne, aby dzieci, które z różnych powodów nie mogą być wychowywane przez biologicznych rodziców, trafiały do rodzin zastępczych, a nie do domów dziecka – mówi starosta Jarosław Matłach. - Staramy się, aby każde dziecko, które nie ma domu rodzinnego, miało jego namiastkę u ludzi wielkiego serca – dodaje.
NIE TRZEBA SPEŁNIAĆ WYŚRUBOWANYCH KRYTERIÓW
W powiecie szczycieńskim obecnie funkcjonuje 89 rodzin zastępczych, ale potrzeby są o wiele większe. Tylko w tym roku trafiło do nich 46 dzieci. - Nasze rodziny są przeładowane i gdyby rocznie zgłosiły się do nas trzy nowe, byłoby to satysfakcjonujące – mówi Justyna Maroszek, kierownik zespołu pieczy zastępczej w Powiatowym Centrum Rodziny.