Gościem tegorocznych Dni Kresowych będzie pochodzący z Grodna na Białorusi Polski Zespół Pieśni i Tańca „Chabry”. Liczy on 40 osób, a w repertuarze ma pieśni i tańce ludowe różnych regionów Polski i polskie tańce narodowe. Kieruje nim Ludmiła Wojkiel, pod której kierownictwem zespół zdobył wiele nagród i wyróżnień. Wśród gości będą też przedstawiciele Związku Polaków na Białorusi i Polskiej Macierzy Szkolnej.

XIX Dni Kresowe

Już po raz 19. w dniach 8-9 czerwca odbędą się w Szczytnie „Dni Kresowe”.Pierwszy dzień święta wypełnią koncert z udziałem gości z Grodna, wystawa fotografii i kiermasz prezentujący wydawnictwa kresowe m.in. „Rocznik Grodzieński.” Na kiermaszu, można też będzie spróbować grodzieńskiego chleba. Drugiego dnia organizatorzy zapraszają na uroczystą kresową mszę świętą w asyście pocztów sztandarowych i ze szczególną pamiątką z Grodna, uratowanym krzyżem z Fary Witoldowej.

Po wojnie wielu Polaków z Grodna i Grodzieńszczyzny osiedliło się w Szczytnie. Herb Grodna jest podobny do herbu Szczytna i przedstawia skaczącego przez płot jelenia św. Huberta. Grodno obok Lwowa, Wilna i Łucka odegrało wielką rolę w historii Polski, dlatego Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Wileńsko-Nowogródzkiej postanowiło w tym roku przybliżyć nam właśnie to kresowe miasto.

Liczące dziś ok. 300 tys. mieszkańców, położone na terytorium Białorusi Grodno, to miasto zajmujące ważne miejsce w historii Polski. Obecnie to właśnie tam mają swoje siedziby dwie największe na Białorusi polskie organizacje: Związek Polaków na Białorusi i ZS Polska Macierz Szkolna.

Wojciech Szewczak