LOKACJA W DZICZY

Faryny lokowano 30 stycznia 1662 r. na 60 włókach lasu. Nawet w dokumencie lokacyjnym teren przyszłej wsi nazwano dziczą. Lokatorzy: Wojtek Marczinzek i Paul Lasers z Kiełbonek wspólnie pełnili urząd sołtysa. Pozostali osadnicy otrzymali 5 lat zwolnienia z podatków.

Z historii Faryn - cz. 1.
Faryny i okolice na mapie z początku XIX w.

Pierwszym zadaniem do jakiego przystąpili było oczyszczenie ziemi z lasu. Pochodzenie nazwy wsi jest niepewne. Dawni mieszkańcy Faryn przyjmowali, że nazwa pochodzi od nazwiska jednego z osadników. Prawdopodobnie przyjęła się ona już przed oficjalną lokacją wsi.

W 1858 r. było tu 80 dymów i 686 mieszkańców. Wieś rozwijała się dzięki bliskości granicy. Faryny były siedzibą gminy, w skład której wchodziły również Wysoki Grąd, Borki Rozowskie, Kowalik, Kwiatuszki i Długi Borek.

RODZINA HERTZBERG

Na cmentarzu w Raciborzu koło Kolonii zachował się nagrobek będący jedynym śladem po obecności rodziny Hertzberg w naszym powiecie. Spoczywa pod nim Louis von Hertzberg (13.08. 1862 - 20.03.1912)

Wójtami od 1818 r. do 1919 r. byli przedstawiciele rodziny Hertzberg. Szlachecka rodzina Hertzberg jest bardzo rozgałęziona. Jeden z jej odprysków obrał jako siedzibę Faryny. Dwór Hertzbergów znajdował się na północ od wsi. W latach 1906 - 1910 liczący 900 mórg majątek Maxa Hertzberga został rozparcelowany. Należącą do niego gorzelnię zakupił z przeznaczeniem na mieszkania Michael Spriewald. Przed I wojną światową z gorzelni tej przemycano do Polski znaczne ilości wódki.

 

 

Aby zapoznać się z pełną treścią artykułu zachęcamy
do wykupienia e-prenumeraty.