Po zakończeniu I wojny światowej granica w Opaleńcu oddzielała Republikę Weimarską od Polski. W sierpniu l920 roku byt naszego kraju był zagrożony. 23 sierpnia miała miejsce przegrana dla Polaków bitwa pod Chorzelami, w trakcie której starła się Brygada Syberyjska z oddziałami sowieckiego III Korpusu Kawalerii Gaja. 24 sierpnia Polacy wyzwolili Chorzele.
WOJNA POLSKO - BOLSZEWICKA
Polski szturm na miasteczko i krążącego nad nimi polskiego lotnika obserwowało z Opaleńca dwóch majorów francuskich z komisji alianckiej. Ostatecznie Armia Czerwona została pokonana, a wielu jej żołnierzy szukało schronienia w Prusach Wschodnich. Starosta szczycieński Wiktor von Poser pozostawił relację o tym, jak bolszewicy przekroczyli granicę i jak zmęczeni przeskakiwali na koniach rów graniczny przy szlabanie granicznym. Część żołnierzy przedzierała się przez las aż do Wielbarka, gdzie docierali do jedynego w tym rejonie mostu na Omulwi. Później około 5 kilometrów od granicy niemieccy żandarmi utworzyli linię, na której wyłapywali bolszewików. Miejscowa ludność za żywność nabywała od nich konie i inne, często zrabowane w Polsce, dobra.
PLEBISCYT
Zanim jeszcze rozegrała się bitwa pod Chorzelami i granice przekroczyli uciekający przed Polakami czerwonoarmiści, ludność Opaleńca musiała w trakcie plebiscytu 11 lipca 1920 roku rozstrzygnąć, czy chce należeć do Polski, czy do Niemiec.