CIEKAWE PAMIĄTKI

Jeśli chodzi o Popową Wolę, to jej historia nie wydaje się być zbyt burzliwa. W historycznych publikacjach natkniemy się tylko na krótkie wzmianki dotyczące tej wsi. Jednak mimo tego warto odwiedzić tę położoną na skraju powiatu szczycieńskiego miejscowość.

Z historii Popowej Woli
Dwór

Znajduje się tu sporo ciekawych pamiątek historycznych. Zacznijmy jednak od początku. Popowa Wola założona została w XV w. W XVI w. należała do rodziny Kuechmeisterów i klucza dóbr rańskich. W rękach tego rodu Popowa Wola była do połowy XVII w., kiedy to przekształcona została w samodzielny majątek i niezależną od dworu wieś. Na początku XX wieku część ziemi wykupili Polacy. Ostatnimi właścicielami majątku byli (do 1945 r.) Friedrich Bellier de Launy i jego żona Margarete z domu Rogalla von Bieberstein. Szkoła we wsi istniała już w czasach Fryderyka Wielkiego. W 1827 r. do placówki będącej pod patronatem szlacheckim chodziło 42 uczniów. Nadal można oglądać budynek byłej szkoły wybudowany z czerwonej cegły w 1908 r. W okresie międzywojennym działały tu dwie gospody należące do Ernsta Herrendörfera i Augusta Wobla.

SYMBOLICZNE NAGROBKI

Symboliczne nagrobki rodziny Rogalla von Bieberstein

Do najciekawszych zabytków w Popowej Woli bez wątpienia zaliczyć można dwór z połowy XIX w. Z zabudowań gospodarczych najlepiej zachowała się stajnia z kamienia polnego. Od północnej strony dworu zachowały się resztki parku zaprojektowanego przez znanego architekta krajobrazu – Johanna Larassa. Warto też zapuścić się w gąszcz pokrzyw i krzaków kilkadziesiąt metrów na północny wschód od wejścia do dworu. Znajdują się tam dwa obrobione głazy. Są to symboliczne nagrobki rodziny Rogalla von Bieberstein.

 

 

Aby zapoznać się z pełną treścią artykułu zachęcamy
do wykupienia e-prenumeraty.