W Dąbrowach, w liczącym ponad sto lat domu, powstała Izba Kurpiowska, która ma być miejscem spotkań twórców ludowych i pasjonatów historii tej miejscowości. Jej twórcą jest emerytowany nauczyciel i propagator kultury kurpiowskiej Antoni Jankiewicz. - To najpiękniejszy region w Polsce – mówi o Kurpiowszczyźnie pan Antoni.

Z miłości do Kurpiowszczyzny
Izba Kurpiowska w Dąbrowach powstała z inicjatywy Antoniego Jankiewicza, który jest także autorem wydanej rok temu książki o tej wsi

NAJPIĘKNIEJSZY REGION W POLSCE

W niedzielę 29 września w Dąbrowach odbyło się uroczyste otwarcie Izby Kurpiowskiej. Mieści się ona w centrum wsi, w liczącym ponad sto lat domu o tradycyjnej, drewnianej architekturze. Twórcą izby jest Antoni Jankiewicz, emerytowany nauczyciel Szkoły Podstawowej w Dąbrowach. Przepracował w niej ponad trzydzieści lat, ucząc głównie religii, ale też przedmiotów artystycznych. Pochodzi z pogranicza Kurpi i Podlasia, z okolic Łomży. Kurpiowską krew odziedziczył po tacie. Sam o sobie mówi, że jest pasjonatem Kurpiowszczyzny. - To najpiękniejszy region w Polsce. Kurpie stworzyli niepowtarzalny folklor, na który składają się pieśni, tańce, muzyka i wytwory artystyczne – mówi pan Antoni. Pracując w szkole, zaszczepiał zainteresowanie kulturą puszczańskiego ludu wśród uczniów. Prowadził koło regionalne, zapraszał twórców ludowych i regionalistów, którzy prowadzili zajęcia z dziećmi. Pan Antoni napisał także poświęconą Dąbrowom książkę pt. „Dąbrowy. Wieś kurpiowska z pogranicza”. Opisuje w niej bogatą historię wsi oraz jej najbardziej znanych mieszkańców. To on był inicjatorem i motorem napędowym budowy kościoła w Dąbrowach, konsekrowanego w 1999 r.

 

 

Aby zapoznać się z pełną treścią artykułu zachęcamy
do wykupienia e-prenumeraty.