Jak zapowiadali, tak zrobili. Młodzież z Lipowca, pod kierunkiem swoich nauczycieli, przez pięć miesięcy pracowała nad stworzeniem ścieżki dydaktycznej w Rezerwacie Jałowców. Przedsięwzięcie udało się zrealizować, ale gimnazjaliści zapowiadają, że na tym nie poprzestaną.

Z przyrodą za pan brat

Ścieżka w rezerwacie

W piątek 13 maja w Zespole Szkół im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego w Lipowcu nastąpiło podsumowanie prac związanych z realizacją projektu "Rezerwat Jałowców - wizytówką mojej miejscowości". Jego głównym celem było stworzenie ścieżki dydaktycznej w jałowcowej alei i promocja walorów przyrodniczych okolicy. Gimnazjaliści pod okiem swoich nauczycieli pracowali w ramach zajęć pozalekcyjnych, poświęcając projektowi wolny czas. Przedsięwzięcie było współfinansowane przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności i Polską Fundację Dzieci i Młodzieży. W pomoc młodym miłośnikom przyrody włączyło się Nadleśnictwo Szczytno. Jego przedstawiciel, Mariusz Karpiński, który utworzył ścieżkę dydaktyczną w Lipniku, służył gimnazjalistom radą i udzielał cennych wskazówek. Pomagał im także przy sadzeniu lasu w pobliżu lipowieckiego rezerwatu. W promowanie uroków jałowcowego szlaku włączyli się także rodzice uczniów.

- Wspierali nas przy wykonywaniu paśników dla zwierząt leśnych i ławek na ścieżce - mówi Iwona Walesiak, dyrektorka Zespołu Szkół w Lipowcu.

Prace nad projektem przebiegały wieloetapowo. Najpierw gimnazjaliści gromadzili informacje i materiały potrzebne im do wykonania zadania. Podczas ferii zbudowali paśniki i ustawili je we wskazanych przez leśniczego miejscach. Dokarmianie mieszkańców lasu zaczęło się później niż zwykle, a to za sprawą spóźnionej zimy. Uczniowie zbudowali również tablice informacyjne zawierające wiadomości o najciekawszych obiektach na szlaku. Wcześniej odbyli szkolenie w firmie reklamowej, które pozwoliło im w pełni profesjonalnie podejść do zadania. Młodzież sama uprzątnęła teren rezerwatu i posadziła na nim las oraz wytyczyła przebieg ścieżki dydaktycznej. Gimnazjaliści pod kierunkiem nauczycielki informatyki wykonali także foldery prezentujące uroki jałowcowej alei.

Czas podsumowania

Po pięciu miesiącach pracy przyszedł czas na prezentację efektów i podsumowanie projektu. Podczas piątkowej uroczystości dyrektorka szkoły podkreślała wkład i zaangażowanie uczniów i nauczycieli na każdym etapie przedsięwzięcia. Wyraziła również nadzieję na to, że utworzona przez gimnazjalistów ścieżka przyczyni się do wypromowania Lipowca wśród turystów odwiedzających jego okolice latem. Potem inicjatywę przejęli uczniowie. Na początku przedstawili przygotowaną przez siebie prezentację multimedialną ukazującą wszystkie etapy prac nad tworzeniem ścieżki. Następnie młodzież wzięła udział w konkursie wiedzy o lesie. Gimnazjaliści zaprezentowali również inscenizację zatytułowaną "Rozprawa przeciwko ludziom niszczącym las". W trakcie uroczystości okazało się, że prace związane z tworzeniem szlaku pozwoliły uczniom na poszerzenie wiedzy z dziedziny ekologii i uwrażliwiły ich na problematykę związaną z ochroną środowiska. Wszyscy biorący udział w realizacji projektu zostali nagrodzeni specjalnymi dyplomami. Punktem kulminacyjnym podsumowania był spacer po przygotowanej przez gimnazjalistów ścieżce dydaktycznej. W rolę przewodników wcielili się sami uczniowie, którzy opowiadali gościom o przyrodniczych osobliwościach znajdujących się na szlaku. Dyrektor Walesiak jest zadowolona z efektów pracy swoich podopiecznych. Według niej, udział w projekcie przyniósł im oraz pedagogom zaangażowanym w jego realizację wiele korzyści.

- Przede wszystkim młodzież nauczyła się pracować w zespole i odpowiadać za powierzone jej zadania - mówi Iwona Walesiak. Dodaje, że jedynym utrudnieniem podczas realizacji programu była konieczność dojazdów uczniów mieszkających poza Lipowcem. Gimnazjaliści i ich opiekunowie zapowiadają, że utworzenie ścieżki dydaktycznej to dopiero początek działań służących promowaniu ich miejscowości.

(łuk)

2005.05.18