Wykład dyrektora Muzeum Przyrody w Olsztynie, stoisko edukacyjne oraz szereg atrakcji dla dzieci to główne punkty „EKO-Festynu” zorganizowanego w Szuci.
Impreza zaczęła się od ciekawej prelekcji przyrodniczej Mariana Szymkiewicza, dyrektora Muzeum Przyrody w Olsztynie. Przyrodę Szuci, Małgi i okolic bada on już od 1985 roku. - Okolice Szuci są szczególnie bogate w różne gatunki ptaków - mówił Marian Szymkiewicz.
- Sama wieś, jej pola i łąki to także bardzo ciekawa enklawa przyrodnicza - dodawał. Podkreślał, że prowadzona tu gospodarka rolna na łąkach torfowych bardzo dobrze wpływa na rozwój wielu gatunków ptaków i płazów. Występują tutaj żurawie, myszołowy, czajki, dudki, derkacze a nawet orły. Szuć posiada też największą liczbę bocianich gniazd w całej Puszczy Napiwodzko - Ramuckiej (teren od Olsztyna po Nidzicę i Wielbark). Obok ciekawych ptaków w okolicy Szuci mieszka też wiele bobrów i wilków a niedawno wypuszczono rysia. Swoją prelekcję Marian Szymkiewicz zilustrował tablicami przyrodniczymi i odtworzeniem z taśmy głosów ptaków zamieszkujących okolice Szuci. Po wykładzie, OSP Szuć organizator imprezy, przygotowała stoisko edukacyjne, na którym dzieciaki po rozwiązaniu testów i krzyżówek ekologicznych otrzymywały nagrody w postaci kredek, kart, przyborów szkolnych i puzzli. Wiele radości najmłodszym przyniosły też przejażdżka nowym samochodem strażackim OSP Jedwabno, przewracanie wodą pachołków i kurtyna wodna. Każde dziecko mogło się przez chwilę poczuć jak prawdziwy strażak. Kontynuacją wykładu była wycieczka dzieci z Szuci do Muzeum Przyrody w Olsztynie. Wieczorem rozpoczęła się zabawa taneczna, która przy różnych rytmach trwała w Szuci do późnych godzin nocnych.
- Chodziło nam o edukację ekologiczną w ciekawej formie, tym bardziej że zaczęły się wakacje - mówi Sławomir Ambroziak z OSP Szuć. Jak zgodnie podkreślają sami mieszkańcy wsi, zorganizowany na początek wakacji „EKO – Festyn”, był dla dzieci i dorosłych dobrą zabawą w zgodzie z przyrodą.
Magdalena Bogucka