Młodzi ludzie, w tym nawet dzieci, spędzają przed komputerem dziennie kilka godzin. Rodzice często nie widzą w tym nic niepokojącego. Tymczasem na użytkowników internetu czyha wiele niebezpieczeństw. Mówiono o tym podczas debaty „Ucieczka w cyberprzestrzeń – przyczyny i skutki uzależnień”.

Zagrożenia w cyberprzestrzeni

Oszustwa, przemoc seksualna, zachęcanie do pedofilii – z takimi przestępstwami dokonywanymi za pośrednictwem internetu mamy do czynienia także w Szczytnie. Poinformował o tym prokurator rejonowy Artur Choroszewski podczas ubiegłotygodniowej debaty „Ucieczka w cyberprzestrzeń – przyczyny i skutki uzależnień” zorganizowanej w Zespole Szkół nr 2. Udział w niej wzięli m.in. uczniowie i pedagodzy szczycieńskich szkół, psycholodzy, przedstawiciele policji, prokuratury, samorządów, a także duchowieństwa. Kilkugodzinne spotkanie poświęcono zagrożeniom występującym w świecie wirtualnym.

Z przeprowadzonych niedawno przez Wyższą Szkołę Biznesu w Dąbrowie Górniczej badań wynika, że w Polsce ofiarą bezpośrednich ataków w sieci padło 29% osób do 20 lat i aż 36% mających od 12 do 16 lat. Ponad połowa polskich internautów w wieku 12-17 lat przyznała, że za pośrednictwem internetu lub komórki miała do czynienia z przemocą werbalną, niemal połowa doświadczyła wulgarnego wyzywania, co piąty poniżania, ośmieszania i upokarzania, a co szósty straszenia i szantażowania.

Uporczywe nękanie, czyli stalking, niesie duże zagrożenie, szczególnie wśród młodych ludzi. Może w konsekwencji doprowadzić do tego, że osoba słaba psychicznie targnie się na życie. - Postępowania w takich sprawach były prowadzone już przez prokuraturę w Szczytnie – potwierdzał prokurator Choroszewski.

 

 

Aby zapoznać się z pełną treścią artykułu zachęcamy
do wykupienia e-prenumeraty.