Służby ochrony zabytków, celne, policyjne i graniczne zamierzają bardziej zdecydowanie niż dotychczas zwalczać przemyt zabytków. Porozumienie w tej sprawie podpisano w szczycieńskiej WSPol.

Zagrożone dobra narodowe

Kradzież zabytków staje się, obok przestępczości narkotykowej, handlu bronią i żywym towarem, jedną z najważniejszych dziedzin międzynarodowej przestępczości zorganizowanej. W wielu krajach powstają specjalne jednostki policji, których jedynym zadaniem jest zwalczanie tego procederu. Także i w Polsce co roku ginie wiele bezcennych dzieł sztuki. Cyfry co prawda nie są zatrważające, bo na ogólną liczbę odnotowywanych przestępstw - 1,2 mln, zaledwie 1 tysiąc to kradzieże zabytków.

- Trzeba jednak pamiętać, że problem dotyczy spuścizny narodowej, bezcennych dóbr, których nie da się już odtworzyć, a które częstokroć tracone są bezpowrotnie - mówi komendant główny policji Leszek Szreder. Przyznaje jednocześnie, że ta przestępczość jest trudna do ścigania i udowodnienia. Wykrywalność sięga bowiem zaledwie 30%.

W środę 3 listopada w WSPol. w Szczytnie odbyła się konferencja poświęcona międzynarodowej współpracy służb policyjnych, granicznych i celnych w zwalczaniu tego typu przestępczości.

Instytucje zajmujące się ochroną i odzyskiwaniem zabytków chcą energiczniej niż dotychczas stawiać opór doskonale zorganizowanym grupom przestępczym kradnącym dzieła sztuki na zamówienie prywatnych kolekcjonerów. Niezbędna jest do tego ścisła współpraca międzynarodowa i lepsze niż do tej pory przygotowanie polskich służb. Nasi pogranicznicy - co kilkakrotnie podczas dyskusji podkreślano - nie mają odpowiedniej wiedzy, która pozwoliłaby im odróżnić cenną rzecz od bezwartościowej.

Konieczne więc będzie przeprowadzenie specjalistycznych szkoleń. To między innymi zakłada porozumienie, które podpisali szefowie polskich służb: celnej, ochrony zabytków, policyjnej i ochrony granic. Miejscem szkoleń będzie także WSPol. w Szczytnie. Jej komendant Wiesław Mądrzejowski poinformował, że od kilku dni na terenie szkoły działa nowy instytut zajmujący się kształceniem kadr służb zwalczających przestępczość zorganizowaną i terroryzm, w tym także kradzież i przemyt zabytków.

(o)

2004.11.10