W Miejskiej Bibliotece Publicznej rozstrzygnięto piątą edycję Konkursu Literackiego „Z obłoków na ziemię”, inspirowanego twórczością Krzysztofa Klenczona. Dwie pierwsze nagrody
przypadły twórcom spoza naszego terenu. Jedyną laureatką reprezentującą Szczytno była Grażyna Saj-Klocek, której jury przyznało trzecie miejsce.
W Miejskiej Bibliotece Publicznej rozstrzygnięto piątą edycję Konkursu Literackiego „Z obłoków na ziemię”, inspirowanego twórczością Krzysztofa Klenczona. Dwie pierwsze nagrody przypadły twórcom spoza naszego terenu. Jedyną laureatką reprezentującą Szczytno była Grażyna Saj-Klocek, której jury przyznało trzecie miejsce.
Finał konkursu literackiego organizowanego przez Miejską Bibliotekę Publiczną oraz stowarzyszenie „TLOSI” odbył się w piątek 21 listopada. Tegoroczna, piąta już edycja, była poświęcona twórczości Krzysztofa Klenczona. Tym razem do udziału zgłosiła się skromna, bo tylko siedmioosobowa grupa uczestników. Przewodniczący jury, prof. Zbigniew Chojnowski z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie tłumaczył, że to przejaw tendencji ogólnopolskiej - w ostatnim czasie coraz mniej osób decyduje się wysłać swoje teksty na podobne konkursy.
Profesor podkreślał, że siła pamięci o Krzysztofie Klenczonie wciąż jest inspirująca, a autorzy nadesłanych prac wpadali na różnorodne pomysły nawiązujące do twórczości związanego ze Szczytnem muzyka - od sięgania po tytuły piosenek czy zaczerpnięte z nich frazy, po głębsze refleksje o charakterze egzystencjalnym. Główne konkursowe laury zdobyły osoby pochodzące spoza terenu powiatu. Pierwszą nagrodę jury przyznało mieszkańcowi podwarszawskiego Józefowa Wojciechowi Stańczakowi za cykl sonetów, drugą - Jackowi Sypieniowi z Otwocka za opowiadanie zatytułowane „Grają jak Krzysiek”. Literacki honor Szczytna obroniła nasza długoletnia współpracowniczka, Grażyna Saj-Klocek. Jurorzy przyznali jej trzecią nagrodę za opowiadanie „Nad brzegiem jeziora”. - Wywołuje ono wiele skojarzeń malarskich, zmysłowych, by nie rzecz z lekka erotycznych - chwalił nagrodzoną pracę szczytnianki profesor Chojnowski. Laureatka przyznała nam, że opowiadanie powstało specjalnie z myślą o konkursie. Brała w nim udział po raz drugi, wcześniej nie udało się jej jednak zdobyć nagrody.
Fragmenty wyróżnionych prac przedstawiła publiczności młodzież z Gimnazjum nr 1 pod kierunkiem Ewy Misiuk. Niespodzianką wieczoru był krótki koncert gitarowy laureata tegorocznej „FAMY” Piotra Krępecia.
(ew)