Wszystkie samorządy powiatu szczycieńskiego zatwierdziły już stawki podatków od nieruchomości jakie będą obowiązywać na ich terenie w roku 2016. W porównaniu do roku mijającego, zmiany są nieznaczne, choć różnice w wysokości danin w poszczególnych samorządach spore.

Zaklepane podatki

NAJDROŻEJ W JEDWABNIE I PASYMIU

Najwyższe podatki w powiecie i to już od kilku lat obowiązują nie w jego stolicy, a gminach - Jedwabno i Pasym.

Wójt Sławomir Ambroziak tę sytuację tłumaczy walorami przyrodniczo-krajobrazowymi. - Nie oszukujmy się, nasze tereny są atrakcyjne pod względem turystycznym – mówi wójt, zwracając uwagę, że za jego kadencji opłaty nie były podnoszone. Tym, którzy znaleźli się w tarapatach, gmina udziela ulg. Dotyczy to sytuacji losowych spowodowanych np. pożarem, czy ciężką chorobą nowotworową.

-Wnioski o umorzenie, czy odroczenie podatku są rozpatrywane przez nasz urząd bardzo skrupulatnie. Zainteresowane osoby są proszone o przedłożenie dokumentów przedstawiających ich sytuację finansową – informuje wójt.

Także w Pasymiu wysokie stawki wywindowali poprzednicy obecnych władz. - W tym roku ani o grosik ich nie podnieśliśmy – podkreśla burmistrz Cezary Łachmański. Zdradza, że na posiedzeniach komisji padały głosy za obniżką niektórych stawek, ale większość była przeciw.

Nie obawia się, że sytuacja ta może zniechęcić nowych przedsiębiorców do inwestowania na terenie jego samorządu . - Zgodnie z przyjętą przez nas uchwałą, będą oni przez 3 lata zwolnieni z podatku od nieruchomości – mówi burmistrz.

 

 

Aby zapoznać się z pełną treścią artykułu zachęcamy
do wykupienia e-prenumeraty.