W ruinach zamku krzyżackiego trwają prace związane z realizowanym przez miasto projektem. Pozostałości średniowiecznej budowli krok po kroku odsłaniają swoje tajemnice. Ostatnio udało się odkopać sporych rozmiarów piwnicę z doskonale zachowaną kamienną posadzką.

Zamek odkrywa swoje tajemnice
Kierująca pracami w ruinach archeolog Justyna Szymonik – Polak przypuszcza, że odkryta niedawno zamkowa piwnica mogła służyć za rodzaj magazynu, np. do przechowywania żywności

CZY BYŁO TU PRUSKIE GRODZISKO?

Prace archeologiczne w ruinach prowadzone są w ramach realizowanego przez miasto projektu „Zamek krzyżacki w Szczytnie – nowy produkt turystyczny na mapie województwa warmińsko – mazurskiego”. Wartość całego zadania to 10 mln zł, a udział samorządu miejskiego – 2 mln złotych. W ramach inwestycji w zamkowych piwnicach zostaną wydzielone dwie kondygnacje. Pierwszą pokryje współczesny strop żelbetonowy. Drugą zwieńczy konstrukcja przeszklonego dachu. Niewątpliwą atrakcją będzie też wypełnienie fosy wodą. Łatwy dostęp do dziedzińca zamkowego umożliwi półkolista kładka nad fosą od strony ul. Spacerowej. W zrewitalizowanych ruinach powstaną sale wystawowe i koncertowe oraz lokale gastronomiczne. Prowadzone obecnie przez firmę Archeo – Adam ze Stawigudy prace to bardzo ważny etap realizacji inwestycji. Od ich wyników zależeć będzie ostateczny kształt dokumentacji przedsięwzięcia.

 

 

Aby zapoznać się z pełną treścią artykułu zachęcamy
do wykupienia e-prenumeraty.