Wysokie temperatury i niskie zużycie wody w okresie wakacyjnym mogły być przyczyną pojawienia się w niej nadmiernej ilości bakterii coli. Po przepłukaniu sieci, kolejne badania przeprowadzone w Szkole Podstawowej w Klonie nie wykazały już ich obecności.

Zamknęli wodociąg na tydzień
Chociaż bakterie coli pojawiły się tylko w szkole w Klonie, dostarczająca do niej wodę stacja uzdatniania w Rozogach musiała być na tydzień wyłączona. - Kolejne pobrane przez nas próbki w szkole nie potwierdziły już obecności bakterii – informuje prezes ZGK Rozogi Wiesław Kobus

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Szczytnie Tomasz Liwartowski wydał w ubiegłym tygodniu decyzję o braku przydatności do spożycia wody dostarczanej z wodociągu w Rozogach. Powodem była nadmierna ilość bakterii coli, co wykazało badanie przeprowadzone w Szkole Podstawowej w Klonie. Dzięki temu, że sieć wodociągowa na terenie gminy jest ze sobą spięta, mieszkańcy miejscowości, do których domostw płynie woda ze stacji uzdatniania w Rozogach dalej mogą ją spożywać, ale dostarczaną już z innych ujęć. W przypadku Klonu – ze stacji w Łuce, a pozostałych miejscowości: Wilamowa, Zawojek, Orzeszek, Nowego Suchorosu, Kiełbas, Radostowa, Wujak, Kiliman i Wystepu – z ujęć w Farynach i Dąbrowach.

Niepokojące wyniki jakości wody postawiły na nogi cały Zakład Gospodarki Komunalnej, administrujący siecią wodno-kanalizacyjną na terenie gminy.

 

 

Aby zapoznać się z pełną treścią artykułu zachęcamy
do wykupienia e-prenumeraty.